Navigace

Výroba vodíku na moři

 Vědci z Fraunhoferova institutu ISE s partnery projektu vyvinuli koncepci technického systému a návrh systému výroby vodíku optimalizovaného pro použití na moři. Výsledky ukazují, že výroba vodíku přímo na moři pomocí elektrolyzéru PEM je technicky a ekonomicky proveditelná. Práce byly provedeny v rámci dvouletého projektu »OffsH2ore«.
Úkolem bylo vyvinout technicky a ekonomicky optimalizovaný návrh integrovaného závodu na výrobu vodíku na moři využívající elektrolýzu protonové výměnné membrány (PEM), včetně konceptu přepravy stlačeného plynného vodíku po zemi. Elektrolýza je zásobována energií pomocí offshore větrné farmy. Výroba vodíku na moři v řádu 500 MW dosud nebyla realizována. S konceptem předloženým konsorciem se rychlá a rozsáhlá realizace stala reálnou.
Základem konceptu je pobřežní větrná farma, která je přímo napojena na 500 MW elektrolýzu a může produkovat až 50 000 tun zeleného vodíku ročně. Čerstvá voda pro elektrolyzér PEM se získá odsolením mořské vody s využitím odpadního tepla z elektrolýzy. Vyrobený vodík se čistí a suší, stlačuje až na 500 barů a nakládá na přepravní loď. Až 400 tun vodíku lze dopravit z plošiny na pevninu lodí jedním transportem. Koncept nezávisí na vodíkových dopravních trasách a nabízí flexibilitu při výběru místa.  Více
 

 

Další novinky

4. června 2023 - Hydrogel chladí fotovoltaiku
4. června 2023 - Jedlý obal na potraviny
28. května 2023 - Potenciál bioodpadu
21. května 2023 - Agrovoltaické projekty
21. května 2023 - Úspory snížením rychlosti
© eurosolar.cz 2023