Navigace

Rychlá výroba perovskitové fotovoltaiky

 Nový proces z Harvardské univerzity používá při výrobě perovskitového povrchu vysoce výkonnou plazmu v ultrarychlém procesu výroby velkých fotovoltaických povrchů. Proces vyžaduje málo energie. Reinhold Dauskardt a jeho tým používají techniku zvanou „Rapid Spray Plasma Processing“. Robot nastříká suroviny pro film na skleněnou desku. Z druhé trysky se dodá plazma, jejíž energie vystříká rozprašovanou kapalinu, ale také požadované krystaly zarovná.
U konvenční výroby musí být perovskitový povrch tepelně upravován asi půl hodiny. Inovace je založena na vysokoenergetickém plazmovém zdroji pro přeměnu kapalného perovskitu na tenkovrstvý solární článek v jediném kroku. Proces umožňuje vyrobit dvanáct metrů dlouhý perovskitový film za minutu.
Nevýhodou článků jejich účinnost, pouze 18 procent, zatímco nejlepší laboratorní články dosahují 25 procent a více, ale nejsou vhodné pro každodenní použití. Pro srovnání: křemíkové články dosahují 25 procent a více. Podle týmu Stanfordu stojí takto vyrobené moduly pouze 25 amerických centů za čtvereční stopu. To je desetina nákladů na křemíkové články. Ještě je třeba prodloužit životnost na 30 let. Více

Další novinky

17. září 2023 - Bezemisní cement a ocel
4. června 2023 - Hydrogel chladí fotovoltaiku
4. června 2023 - Jedlý obal na potraviny
© eurosolar.cz 2023