Navigace

Organický solární článek vytvořil nový rekord

 S účinností 19,2 %, tedy téměř dvakrát vyšší než dříve vyráběné články tohoto typu, se nově navržené organické solární články výrazně přibližují anorganickým, zejména na křemíkové bázi. Vzhledem k tomu, že mají další výhody - jsou flexibilní, velmi lehké a velmi levné na výrobu pomocí tiskové technologie - mohou se stát vážnou konkurencí, říkají vědci z Qingdao Institute of Bioenergy and Bioprocess Technology Čínské akademie věd.
Kromě obvyklých donorových a akceptorových fotoelektrických vrstev odborníci zavedli další komponenty, které optimalizují různé aspekty provozu solárního článku, od vnitřních energetických toků v článku po zlepšení způsobu, jakým článek přeměňuje světlo na elektřinu.
Krystalická složka, kterou vědci nazývají „LA1“, rozšiřuje spektrum absorbovatelného světla, takže se využijí další frekvence. „V závislosti na umístění může hostující komponenta buď přenášet energii rychlostí blesku, nebo pomoci zachytit více slunečního světla,“ říká vedoucí výzkumu Yonghai Li. Více

 

Další novinky

17. září 2023 - Bezemisní cement a ocel
4. června 2023 - Hydrogel chladí fotovoltaiku
4. června 2023 - Jedlý obal na potraviny
28. května 2023 - Potenciál bioodpadu
© eurosolar.cz 2023