Navigace

Německý úřad pro životní prostředí

Německý úřad pro životní prostředí (UBA) zveřejnil údaje o úsporných opatřeních: Úsporná sprchová hlavice snižuje spotřebu energie asi o 30 %, protože se ohřívá méně vody. Pokud by to využili všichni Němci, představilo by to asi 11,3 miliardy kilowatthodin zemního plynu méně. Podle agentury to odpovídá 2,6 procenta dovozu ruského zemního plynu a znamená to zhruba 2,8 milionu tun CO2 a o 1,1 miliardy eur méně nákladů na energii. Při jízdě lze ušetřit přibližně 2,5 miliardy litrů paliva, pokud všichni řidiči sníží rychlost na maximálně 100 na dálnicích a 80 na silnicích mimo město. To je přibližně 4,5 procenta paliva spotřebovaného v sektoru dopravy, a o 4,2 miliardy eur nižší účty za palivo.
Existuje však další oblast, ve které mohou občané snížit závislost – jídlo. "Očekáváme globální nedostatek v potravinářském a zemědělském sektoru v důsledku války," řekl Messner. Důvod: Ukrajina a Rusko jsou předními světovými vývozci pšenice, stejně jako Rusko pro umělá hnojiva.
To má důsledky pro ceny potravin. UBA vyzývá k dalšímu snížení zbytečného plýtvání potravinami a poukazuje na to, že Němci v průměru vyhodí kolem 80 kg jídla na osobu a rok v hodnotě 230 eur. U nás bude asi platit to obdobné, u dat pro SRN, stačí pro orientaci vydělit sumární údaje osmi. Více

 

Další novinky

4. června 2023 - Hydrogel chladí fotovoltaiku
4. června 2023 - Jedlý obal na potraviny
28. května 2023 - Potenciál bioodpadu
21. května 2023 - Agrovoltaické projekty
21. května 2023 - Úspory snížením rychlosti
© eurosolar.cz 2023