Navigace

Zdánlivě levná elektřina ve Francii

 Podle zprávy Nejvyššího účetního dvora ve Francii stál výzkum, vývoj a výstavba francouzských jaderných elektráren celkem 188 miliard eur. Protože ve Francii nelze oddělit „civilní“ a vojenské využití jaderné energie, je součet pravděpodobně mnohem vyšší. Časopis Liberation uvádí náklady na dovybavení téměř 100 miliard do roku 2030.
Podle zprávy francouzského ministerstva hospodářství měla poloveřejná EDF na konci roku 2019 dluh kolem 41 miliard eur a do roku 2028 by to mělo být téměř 57 miliard eur. Aby se předešlo domácím politickým problémům, EDF nesmí z politických důvodů zvyšovat cenu elektřiny. Závazky EDF masivně zvyšují státní dluh Francie. Obyvatelé Francie (a zejména jejich vnuci) platí zdánlivě levnou, ve skutečnosti drahou jadernou energii z daní.
Tyto náklady nezahrnují demontáž jaderných elektráren ani možné náklady na vážnou havárii. Vládní studie počítá s náklady na velkou havárii ve výši 430 miliard eur.
EDF provozuje 56 zastaralých reaktorů, ale nevytvořila si téměř žádné rezervy na demolici. Demolice velkého počtu francouzských jaderných elektráren by mohla stát hodně přes 100 miliard eur s rostoucími náklady, díky bezpečnosti. Existuje šance, že jaderný průmysl zruinuje francouzský stát i bez jaderné havárie.
„Evropský tlakovodní reaktor“ (EPR) je ve výstavbě od roku 2007 na francouzském pobřeží Atlantiku ve Flamanville. Vlajkový projekt měl být původně dokončen v roce 2012 za pevnou cenu 3,2 miliardy eur. Od té doby se zahájení provozu znovu a znovu odkládá a Účetní dvůr odhaduje náklady na více než 19 miliard eur. Je otázkou, zda EPR může být online v roce 2024. Modelový reaktor nikdy nebude fungovat ekonomicky.
Švýcarský jaderný lobbista a šéf Axpo Christoph Brand boří sny o levné jaderné energii z nových, malých jaderných elektráren. „Výrobní náklady na elektřinu dodávanou novými jadernými elektrárnami jsou podle Branda v současnosti zhruba dvakrát vyšší než u větších větrných a solárních systémů. Bez ohledu na to, jak hodnotíte rizika jaderné energie, není prostě ekonomické spoléhat se na nové jaderné elektrárny, “řekl 21. října 2021 v jaderném NZZ.
Více

 

Další novinky

25. května 2024 - Rozvoj čínských OZE
19. května 2024 - EU 43 % proudu OZE
© eurosolar.cz 2024