Navigace

Předpověď IAE o akumulační kapacitě

 Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpovídá, že instalovaný výkon skladovací kapacity na světě se v průběhu příštích pěti let zvýší o 56 %. Hlavním důvodem je potřeba systémové flexibility a úložiště po celém světě, aby bylo možné plně využít a integrovat větší podíl proměnných obnovitelných energií do energetických systémů.
V Indii a Německu vznikly hybridní aukce, ve kterých se kombinuje větrná nebo solární energie s akumulačními kapacitami, v loňském roce byly uzavřeny kontrakty v rozmezí 35-53 EUR/MWh.
Přečerpávací vodní elektrárny (PVE) představují 42 % celosvětového rozšíření kapacity skladování elektřiny. Expanze více než 40 GW během příštích pěti let bude PVE největším zdrojem instalované skladovací kapacity, do roku 2026 dosáhne kumulativně 200 GW – třikrát více než baterie. Samotná Čína má na svědomí tři čtvrtiny celosvětového růstu kapacity PVE.
Zásobníky koncentrované solární energie (CSP) budou v prognózovaném období rozšířeny pouze o 2,6 GW. Globální kapacita skladování elektřiny, podle prognózy IAE očekává 40% nárůst na téměř 12 TWh v roce 2026, přičemž téměř celý podíl pochází z PVE. Indie dominuje rozšiřování skladovacích kapacit se zprovozněním přes 2,5 TWh (80 % rozšíření) díky projektům, které využívají stávající velké zásobníky. Skladovací kapacity CSP se téměř zdvojnásobují, částečně kvůli delší době skladování (v průměru 10 hodin) projektů ve výstavbě v Číně, Spojených arabských emirátech, Maroku, Jižní Africe, Chile a Řecku. Podobně se do roku 2026 zvýší také osminásobně globální kapacita baterie.
Více

 

Další novinky

9. června 2024 - Otěr z pneumatik v zelenině
1. června 2024 - Nový materiál pro budovy
25. května 2024 - Rozvoj čínských OZE
© eurosolar.cz 2024