Navigace

Odzbrojení je nejlepší zárukou pro klima

 U příležitosti summitu NATO ve Vilniusu IPPNW ( Lékaři proti jaderné válce) vyzývá k posunu paradigmatu od vojenské k civilní bezpečnostní politice. NATO je vojenská aliance a její strategie vycházejí z tzv. „bezpečnostní logiky“, kterou IPPNW kritizuje. „Spoléháme na mnohostrannou spolupráci, kontrolu zbrojení a odzbrojení,“ vysvětluje Ralph Urban, člen představenstva IPPNW, namísto vojenské bezpečnostní architektury.
Obrovské plýtvání zdroji v důsledku války a armády a politika konfrontace namísto spolupráce však brání veškerému úsilí o vyřešení globální klimatické krize. Již v roce 2022 NATO na svém summitu oznámilo, že do roku 2030 sníží alianční vojenské emise o 45 %. V současnosti však neexistuje žádný seznam ani účetní zpráva o přesných vojenských emisích CO2 jejích členských zemí. „Bez odpovědnosti ze strany armády nelze související uhlíkové emise snížit. Všechny sektory bez výjimky musí snížit svou uhlíkovou stopu, aby byly zachovány ekologické limity našeho zemského systému,“ řekla Angelika Claußen, spolupředsedkyně IPPNW.
Vojenská bezpečnostní politika založená na odstrašování selhala. Přestože USA vyzbrojily Ukrajinu před válkou a zvýšily vojenské výdaje NATO (cca 1,175 bilionu amerických dolarů v roce 2021), ruskému útoku se nepodařilo zabránit.
Podle Noama Chomského a Roberta Pollina by mohl účinný „Green New Deal“, zabránit ničivému klimatickému chaosu a stál by přibližně 5 % celosvětového ekonomického výkonu. "To by bylo určitě financovatelné, ale pouze v případě, že by byly zároveň celosvětově omezeny vojenské výdaje," píše Fabian Scheidler v červnovém vydání novin pro německou a mezinárodní politiku. "Nové zbrojení na obou stranách v důsledku ukrajinské války hrozí, že opět zablokuje cestu k vážné ekologické restrukturalizaci." "
IPPNW vyzývá k okamžitému ukončení nepřátelství a dohodě o příměří, aby se vytvořily podmínky pro diplomatické řešení krize pod mezinárodním zprostředkováním a kontrolou.
Více

 

Další novinky

29. září 2024 - Elektrické těžební stroje
15. září 2024 - Bioplyn jako reservní zdroj
12. září 2024 - Giga baterie
© eurosolar.cz 2024