Navigace

Nový rekord perovskitových tendemových článků

 Tým vedený prof. Steve Albrechtem z Helmholtzova centra v Berlíně představil nový světový rekord pro tandemový solární článek na největší světové odborné konferenci EU PVSEC v Marseille.
Solární článek kombinuje polovodičové materiály perovskit a CIGS a dosahuje tak certifikované účinnosti 23,26 procent. Jedním z důvodů tohoto úspěchu je mezilehlá vrstva organických molekul, které se organizují tak, že i hrubé polovodičové povrchy jsou zcela pokryty.
Solární články na bázi perovskitu vykázaly v posledním desetiletí neuvěřitelně rychlý nárůst účinnosti. Kombinace perovskitů s klasickými polovodičovými materiály, jako je křemík nebo měď indium gallium selenid (CIGS), slibuje do budoucna levné a vysoce výkonné solární moduly. Při kontaktu mezi dvěma polovodiči však dochází ke ztrátám, což významně snižuje účinnost článku. Prof. Steve Albrecht a jeho tým nyní vytvořili nové kontaktní vrstvy, které ztráty významně snižují. Dokázali vyrobit monolitický tandemový solární článek vyrobený z perovskitu a CIGS, který dosáhl účinnosti 23,26 procenta.
Více

 

Další novinky

25. listopadu 2023 - Elektroauta jako akumulátory
18. listopadu 2023 - Antropocén má trhliny
18. listopadu 2023 - Klima si přitápí samo
© eurosolar.cz 2023