Navigace

Nebezpečné přehrady

 Po celém světě je několik set tisíc přehrad. Voda, kterou zadržují, dodává elektřinu, jsou životně důležitá pro zavlažování polí nebo prevenci záplav a  používá se k rekreaci nebo k obživě. Obzvláště velký počet přehrad byl postaven mezi polovinou šedesátých a osmdesátých let minulého století. Původně plánovaná životnost byla kolem 50 až 100 let, což z nich dělá stále větší riziko. Mnoho přehrad je starších 50 let, některé dokonce až 100 let. Vědci z University of Canada analyzovali největší z nich, celosvětově je jich téměř 60 000. Přehrada je oficiálně „velká“, pokud je vyšší než 15 metrů nebo pokud povodí obsahuje více než tři miliony metrů krychlových vody.
Vědci varují před věnováním příliš malé pozornosti přehradám. Do roku 2050 bude většina lidí na světě žít pod přehradou, která překročila svoji životnost. Pokud by se hráz protrhla, ohrozilo by to životy a živobytí mnoha lidí po proudu. Přehrady jsou proto považovány za kritickou infrastrukturu.
Obecně se věří, že betonové konstrukce vykazují známky stárnutí přibližně po 50 letech. Zdá se, že to potvrzuje rostoucí frekvence nehod na přehradách za posledních 15 let.
Více

 

Další novinky

25. května 2024 - Rozvoj čínských OZE
19. května 2024 - EU 43 % proudu OZE
© eurosolar.cz 2024