Navigace

Navzdory Trumpovi

 Globální oteplování musí být řešeno okamžitě, komplexně, omezeno a nakonec zastaveno, ale cíl klimatické neutrality v průmyslových zemích do roku 2050 zdaleka nestačí. Jsou třeba nové koncepty politiky, které pomohou do roku 2030 dekarbonizovat hlavní emitenty světa. GND je analogií „New Deal“ prezidenta Roosevelta, který byl představen v boji proti globální hospodářské krizi 20. a 30. let a zaměřen na sociální a ekonomické reformy. Klíčovými body „Green New Deal“ jsou: konverze na 100% obnovitelné energie do roku 2035, rozšíření udržitelné místní a dálkové dopravy a přísné snížení emisí, které se nespoléhá na obchodování s emisemi. Tyto nápady jdou daleko za hranice toho, co například Německo nebo EU plánují, a již jsou popsány jako ambiciózní.
Senátor Ed Markey a poslanec Alexandria Ocasio-Cortez zveřejnili první komplexní dokument v únoru 2019, který obsahuje všechna opatření GND.
Do projektu se mezitím zapojilo mnoho známých jednotlivců, organizací a politiků, mezi jínými laureáti Nobelovy ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz a Paul Krugmann a bývalý generální tajemník OSN Ban Ki-moon, 100 členů amerického sněmu reprezentantů a 15 amerických senátorů. Dva kandidáti Demokratické strany pro prezidentské volby v listopadu 2020 jsou Bernie Sanders a Elizabeth Warren. Oba několikrát vedli kampaň za Green New Deal. Sanderovy cíle jsou nejrozsáhlejší, žádá, aby do roku 2030 byly odvětví dopravy a elektřiny sníženy na nulové emise.
Více

 

Další novinky

25. května 2024 - Rozvoj čínských OZE
19. května 2024 - EU 43 % proudu OZE
© eurosolar.cz 2024