Navigace

Limity velikosti větrných turbín

 V roce 2023 asi 100 mil od pobřeží severovýchodní Anglie, začnou největší větrné turbíny světa vyrábět elektřinu. Tato první fáze vývoje pobřežní větrné farmy Dogger Bank využívá Haliade X od General Electric, turbínu, jejíž vrchol je více než čtvrt kilometru vysoko od hladiny moře k nejvyššímu bodu špičky lopatky.
Mořský větrný park Dogger Bank bude mít nakonec téměř 300 těchto gigantů. Od doby, kdy byla u pobřeží severního Walesu postavena první řádná pobřežní větrná farma ve Spojeném království, uplynula pouhá dvě desetiletí. Každá z jeho turbín byla schopna produkovat 2 megawatty (MW) elektřiny v ideálních podmínkách – v své době považované za obrovské. Naproti tomu Haliade X je schopen vyrobit 13 MW elektřiny a 15MW turbíny jsou vzdáleny jen jeden až da roky.
Před pouhými pěti lety doufal pobřežní větrný průmysl, že do roku 2020 sníží ceny energie pod 100 liber za megawatthodinu z nových projektů ve vodách Spojeného království. I na této úrovni by projekty stále spoléhaly na vládní dotace, aby byly ekonomicky životaschopné ve srovnání s jinými typy výroby elektřiny. Dnes vývojáři staví větrné elektrárny, jako je Dogger Bank, kde se zavázali k cenám pod 50 liber za megawatthodinu. Díky tomu je větrná energie na moři konkurenceschopná s jinými formami výroby energie, čímž se odstraňuje potřeba dotací.
Více

 

Další novinky

19. května 2024 - EU 43 % proudu OZE
27. dubna 2024 - Německo rok bez jádra
27. dubna 2024 - Airborne Wind Energy
© eurosolar.cz 2024