Navigace
Zpět na: Home / Časopis

Dopis evropského EUROSOLARU vedení Evropské Unie

Vážená prezidentko von der Leyen,
místopředsedo Timmermansi a Dombrovskisi,
komisaři McGuinnessi

EUROSOLAR žádá, abyste zrušili zahrnutí plynu a jaderné energie do evropské taxonomie pro udržitelné financování. Začlenění znamená, že finanční toky určené pro udržitelný energetický přechod budou přesměrovány na tyto fosilní a neudržitelné zdroje energie. To sebou nese riziko diskreditace a vykolejení celého evropského programu zeleného financování a právě taxonomie Green Deal v tom má pomoci.

Současný návrh taxonomie považujeme za vědecky nepodložený a připojujeme se k mnoha dalším zprávám a prohlášením vědeckých institutů, finančních institucí a organizací občanské společnosti, abychom toto rozhodnutí odmítli a bili na poplach před jeho důsledky.

Směrování zelených financí k plynu a jaderné energii by bylo obrovským krokem zpět, který by poškodil důvěryhodnost vedoucí role Evropské komise. Orientaci veřejného zájmu na fosilní a jaderný průmysl je třeba zastavit a falešné cíle a uklidňující iluze odmítnout. Fyzické zahřívání naší planety postupuje rostoucí dynamikou, dochází k masivním doprovodným společenským změnám a je zapotřebí více než kdy jindy odvážné a vizionářské vedení Evropy

EUROSOLAR představuje vizi odvážné strategie, kterou bychom rádi nabídli jako inspiraci a podporu, Regenerativní dekádu. Zelená dohoda si zaslouží posílení, nikoli oslabení. K přechodu potřebujeme 100% obnovitelné zdroje do roku 2050, zemědělství sekvestrující uhlík, opětovné zalesňování a oběhové hospodářství zaměřené také na atmosférický uhlík jsou součástí potřebné velké mobilizace. A je třeba skoncovat s fosilními palivy a jadernou energií, jejich dotacemi a všemi výhodnými programy financování, které dostávají.

Vzhledem k tomu, že naše demokracie je stále více ohrožena anti-vědou a korporátním vlivem, je nanejvýš důležité, aby Evropská komise nezrušila své vlastní úsilí o nasměrování financí na technologie, které přinesou cíle, které si stanovila pro energetickou transformaci.

Vyzýváme vás, abyste odmítli zahrnutí zemního plynu a jádra do taxonomie.

S úctou,

EUROSOLAR e.V.

European Association for Renewable Energy Peter Droege, President,

EUROSOLAR Netherlands, Vincent Dekker, Co-chair, Carol Olson, Co-chair

EUROSOLAR Calatonia Spain, Josep Puig

EUROSOLAR Czech Republic, Milan Smrz

EUROSOLAR Germany, Axel Berg

EUROSOLAR Board of Trustees, Claus Baumeister Germany, Klaus Fabry Switzerland

World Council for Renewable Energy, Peter Droege, General Chairman

© eurosolar.cz 2024