Navigace
Zpět na: Home / Časopis

Česká sluneční cena za rok 2012

Obec Kněžice leží v Polabské nížině na hranicích Středočeského a Hradeckého kraj. Je malou obcí s cca 500 obyvateli, ale již několik let je první energeticky soběstačnou obcí České republiky.

předávání sluneční ceny 2012Obec na svém území vystavěla bioplynovou stanici, v které likviduje obecní odpady, včetně obsahu žump a septiků a doplňuje toto množství nejrůznějším zkvasitelným odpadem z okolí, likviduje odpady z různých potravinářských provozů, zemědělských podniků, ale i od občanů. V nejbližší době plánuje třídit organický odpad rovněž z domácností. Bioplynová stanice o elektrickém výkonu 330 kWel a tepelném výkonu 405 kWtep vyrábí prakticky dvojnásobné množství elektřiny, než je v obci spotřebováno. Kogenerační jednotka poskytuje rovněž dostatek tepla, které v tuto chvíli využívá přes 90% obyvatel obce. Vytápění kogeneračním teplem z bioplynové jednotky má vynikající vliv na čistotu obecního ovzduší, protože dříve se využívalo především málo kvalitní hnědé uhlí, neboť obec nebyla plynofikována. Celková úspora paliva pro adekvátní fosilní výrobu dosahuje 2800 tun hnědého uhlí a emisní úsporu 8400 tun oxidu uhličitého ročně.


201301151757_Kn%C4%9B%C5%BEice_19.jpg


Další částí obecní energetiky jsou kotle o výkonu 800, resp. 400 kW na výrobu tepla z odpadního dřeva, slámy a šťovíku, které jsou používány v topné sezóně.
Vedlejšími cennými produkty jsou kapalné hnojivo, dřevěné peletky. Obec má i další plány. Chce vybudovat další energetické zdroje, ze starého mlýna buduje informační centrum pro obnovitelné energie. Dělá rovněž dobrou sociální politiku - postavila moderní a útulný domov důchodců pro své i přespolní občany.
Počátkem prosince roku 2012 se stala iniciátorem vzniku klimatického mikroregionu s okolními obcemi a byly podepsány příslušné dohody s se starosty okolních obcí.předávání sluneční ceny 2012Cenu dne 19.12.2012 předala paní Táňa Fischerová, občanská kandidátka na prezidentku České republiky, která jako jediná z kandidátů na přední politické místo v České republice veřejně podporuje obnovitelné zdroje energie jako ekologické, občanské a decentrální a vystupuje je proti dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

© eurosolar.cz 2023