Hlavní menu
  Novinky
30.01.2016: Větrné turbíny a e-plyn výhodnějším zdroj než jaderná elektrárna
Greenpeace energy eG zveřejnila krátké cenové srovnání celkové ceny plánovsné jaderné elektrány Hinkley Point C a větrných turbín, jejichž intemitentní výkon by byl substituován ve chvílích nedostatečné produkce proudu záložním systémem Power to Gas a paroplynovými turbínami. Větrný systém je bez odpadovou technologií a podle studie by byl o 7,2 miliaredy euro levnější než jaderná varianta. Oba dva zbůsoby jsou počítány na svédnou roční výrobu proudu a do vásledů není promítnuta cena tepla z kogeneračních jednotek, které by bylo lépe využitelné než v přípaě jaderného zdroje. Více.

30.01.2016: Výsledek testu ekologické gramotnosti má překvapivého vítěze
Společnost Vaillant (nejekologičtější velká firma v SRN) uveřejnila v rámci svých stránek výzkum ekologických postojů a zvyklostí 13500 osob z 13 evropských zemí. Překvapivým vítězem se stalo Turecko, na druhém místě se umístilo Rakousko. Na posledních místech pak Rusko, následováno Polskem. České republika ve výzkumu není obsažena. Na stránkách (N či A) si můžete spočítat své ekologické IQ. Více.

30.01.2016: E-kolo s kondenzátorem
Při jízdě v městě stráví cyklista 85% brzděním a rozjížděním, pouze 15% činí čistá jízda. Na základě tohoto údaje navrhl mladý designer e-kolo, které rekuperuje elektrickou energii při brzdění a uskladňuje jí v kondenzátorech. Při rozjezdu pak tato energie přispívá rychlejší a méně namáhavé akceleraci kola s jezdcem. Designer Florian Mayer nazval své kolo "Urban rutsch". Kolo podle něj splňuje vlastnosti městského kola a robustního horského kola. Akumulace do kondenzátorů je čistě fyzikální děj, a proto je počet cyklů nabití a vybíjení prakticky neomezený. Účinnost v krátkém rozmezí je opět velmi vysoká. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  653317
  Únor921
  Dnes145
  Právě online1

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Prezentace

  Obnovitelná energie jako cesta decentralizace

  Úplné zásobování obnovitelnou energií

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 1454x)
  Dopis prezidentu republiky
  (20. 03. 2013, 1072x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3477 (3477 hl.)
  o 2 % dražší
  2023 (2023 hl.)
  o 4 % dražší
  2159 (2159 hl.)
  o 6 % dražší
  2081 (2081 hl.)
  o 8% dražší
  2177 (2177 hl.)
  v žádném případě
  1851 (1851 hl.)

  Celkem hlasovalo: 13768
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 06. 02. 2016
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.