Hlavní menu
  Novinky
13.04.2014: Obnovitelná energie v Evropě roste
Od roku 2004, kdy jsou dostupná data objemu obnovitelné energie na hrubé energetické spotřebě vzrostl její podíl z 8,3% nas 12,1% v roce 2012.Cílem EU-28 do roku 2020 je 20%. Nevyšší podíl v roce 2012 mělo Švédsko (51,0 %), Lotyšsko (35,8%), Finsko (34,3%) a Rakousko (32,1%). Nejnižší hodonty má Malta (1,4%), Luxemburg (3,1%), Spojené království (4,2%) a Holandsko (4,5%). více

13.04.2014: Co čekat od smlouvy TTIP?
V roce 2011 se dohodly USA a EU začít jednání o TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Od července 2013 pracuje mnoho úředníků na znění smlouvy. Smlouva může mít zásadní vliv také na zemědělství.USA jsou agrární velmocí, která ale neprovozuje žádné zemědělství, protože má průmyslové rozměry. Obrovská stáda dobytka, geneticky modifikované krmivo. Také obecné ekologické aspekty jsou negativní. Na webu EU se píše: "Pro případ dalekosáhlé liberalisace obchodu lze předpokládat jenom omezený celosvětový nárůst emisí CO2. Další možný negativní vliv TTIP – více odpadu, menší biologická různost a zvýšené využívání přírodních zdrojů mají být podle EU kompenzovány oživením obchodu s ekologickým zbožím a službami". To myslí EU vážně? více

13.04.2014: Uhlí v Americe
Zatímco v Číně stále roste spotřeba uhlí, ročně se jedná o 4 miliardy tun, polovinu světové produkce v USA je situace opačná. Podíl uhlí na výrobě elektřiny se snížila z téměř 53 % v roce 2000 pod dnešních 40 %. Situace se zásobami uhlí ve Spojených státech není úplně jasná. Zatímco EIA (Energy Information Administration) tvrdí, že dostupné zásoby stačí na 200 let, jsou oponenti přesvědčeni o jiných údajích. Podle Leslie Glustroma z Clean Energy Action je většina uvedených zásob těžitelná jenom za zvýšených nákladů. Peabody a Arch největší uhelné společnosti v USA ztratily od roku 2011 75 % své hodnoty, když se uhlí pokoušelo soutěžit s plynem a obnovitelnými zdroji.170 nových uhelných elektráren v ceně 450 miliard USD bylo uzavřeno. více
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  561342
  Duben2792
  Dnes43
  Právě online2

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1014x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  2818 (2818 hl.)
  o 2 % dražší
  1622 (1622 hl.)
  o 4 % dražší
  1712 (1712 hl.)
  o 6 % dražší
  1724 (1724 hl.)
  o 8% dražší
  1788 (1788 hl.)
  v žádném případě
  1466 (1466 hl.)

  Celkem hlasovalo: 11130
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 21. 04. 2014
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.