Hlavní menu
  Novinky
15.11.2015: Náklady na ochranu klimatu jsou menší než přínosy z odvrácení klimatické změny
Ztráta několika procent hospodářského růstu, způsobená zvýšenými náklady na ochranu klimatu přinese podle studie mnohem vyšší přínos v tom, že nedojde k pozdějším klimatickým škodám. V roce 2050 budou přínosy klimatických opatření trojnásobně vysoké než náklady. Klimatická ochrana, která by měla udržet nárůst na 2°C by zabránila v roce 2050 škodám ve výši 16 bilionů euro, Podle IPCC by uskutečnění této strategie stálo 5 bilionů (IPCC 2014a, s 47). K tomu lze ovšem ještě připočíst účinnější využití surovin i humanitární a morální důvody. Více

15.11.2015: Blog filozofa Christopha Quarcha
"Je válka. Nikdy jsem si nemyslel, že přijde ten den, kdy budu psát do počítače tato slova. Nyní na mě zírají. Zatínají se mi do srdce, které se stahuje. Myslím na své děti. Slzy mi tečou z očí. Je válka. Zde. Když jsem byl mlád, obíhala věta: "Představ si, že je válka a nikdo by do ní nešel.“ Nyní si to ale nemusím představovat, stalo se to realitou. Ale úplně jinak, než jsme to tenkrát mysleli. Nikdo nejde do války. Lidé šli na stadion, do kavárny, na koncert, a tam za nimi přišla válka a ukázala svou barbarskou tvář. Nevinní mrtví, ženy, děti, mladí - lidé jako ty a já.... " Více

15.11.2015: IEA -varuje před dalším nárůstem spotřeby energie
Nejpozději v roce 2030 předběhnou obnovitelné zdroje energie uhlí uvádí IEA ve svém letošním Outlooku. Tak rychle ale emise klesat nebudou, protože poroste spotřeba rozvojových zemí. Díky energetické proměně porostou emise sice pomaleji, ale i tak povede výroba energie k významným emisím skleníkových plynů. Organizace varuje rovněž před nízkými cenami ropy, tato situace by mohla vést ke zvýšení závislosti producentů ropy na blízkém Východě Více
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  641534
  Listopad3503
  Dnes45
  Právě online1

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Přednášky a akce
  Může být budoucnost jiná než obnovitelná?
  02.12 VŠE Praha

  Přehled vššech akcí eurosolaru.cz

    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 1326x)
  Dopis prezidentu republiky
  (20. 03. 2013, 958x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3320 (3320 hl.)
  o 2 % dražší
  1972 (1972 hl.)
  o 4 % dražší
  2109 (2109 hl.)
  o 6 % dražší
  2035 (2035 hl.)
  o 8% dražší
  2139 (2139 hl.)
  v žádném případě
  1807 (1807 hl.)

  Celkem hlasovalo: 13382
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 29. 11. 2015
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.