Hlavní menu
  Novinky
01.05.2016: Odstranění JE na bedrech daňových plátců?
Komise pro finanční otázky jaderné energie navrhla, aby provozovatelé JE za rizikový příplatek 6 miliard byli úplně osvobození od finanční odpovědnosti za jimi produkovaný odpad. Na veřejnosti by pak zbývalo nejméně 60 miliard. Rizikový příplatek je rizikem především daňové poplatníky.Náklady na transport a uložení jaderného odpadu jsou podle výpočtu stress testů na základě zprávy ministerstva hospodářství odhadnuty na 120 miliard euro. Uložených 6 miliard nemůže za současné situace s nulovou úrokovou sazbou tuto celou částku do roku 2099 zajistit, ani kdyby se úroky vrátily na někdejší hodnotu kolem 3%. Je třeba rovněž počítat s nárůstem nákladů na odstraněné elektrárny a odpadu. Více.

01.05.2016: Potenciál biomasy v SRN
Nová studie FNR (Odborná agentura pro obnovitelné suroviny) se týká potenciálů využití bioenergie pro celkové energetické zásobování. V roce 2015 poskytovala bioenergie 8% primární energetické spotřeby Německa, celkem 13.306 PJ. Sice se předpokládá pokles, ale kdyby se potenciál biomasy využil kaskádovitým způsobem; nejprve surovinově a následně energeticky, byl by v Německu schopen pokrýt celkem jednu čtvrtinu primární energetické spotřeby. Předpokladem pro toto je společenský konsenzus a odpovídající rámcová podmínky. V ČR je hustota osídlení 1,8 krát nižší, a o deset procent více lesů. Tomu by odpovídalo zvýšení podílu bioenergie na celkové spotřebě primární energie v ČR odhadem na 30-35%. Více.

01.05.2016: Saudi budou investovat do OZE
Saudská Arábie s největšími nalezišti ropy na světě rozhodla o velikých investicích do obnovitelných zdrojů.Dne 26.dubna oznámil Saudsko arabský král Salmán bin Abd al-Azíz ambiciózní plán výstavby obnovitelných zdrojů energie "Saudsko-arabská vize 2030". V rámci tohoto programu by mělo být vybudováno v první etapě 9,5 GW instalovaného výkonu. Kdyby tento cíl měl být dosažen, tak by ročně mělo být vybudováno 700 MW. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  670354
  Květen1072
  Dnes10
  Právě online2

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Prezentace

  Obnovitelná energie jako cesta decentralizace

  Úplné zásobování obnovitelnou energií

    Přednášky a akce
  Seminář o udržitelnosti
  26.05 Přírodní škola - Strossmayerovo náměstí
  Udržitelná obnovitelná energetika jako jediná cesta
  06.10 DŮM KULTURY MILEVSKO Nádražní 846, Milev

  Přehled vššech akcí eurosolaru.cz

    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 1982x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3571 (3571 hl.)
  o 2 % dražší
  2102 (2102 hl.)
  o 4 % dražší
  2232 (2232 hl.)
  o 6 % dražší
  2143 (2143 hl.)
  o 8% dražší
  2259 (2259 hl.)
  v žádném případě
  1929 (1929 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14236
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 07. 05. 2016
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.