Hlavní menu
  Novinky
20.04.2015: Šestinásobné exportní subvence do exportu fosilních technologií ve srovnání s obnovitelnými
Podle nezveřejněné studie OECD byly v letech 2003 až 2013 podporovány fosilní energetické zdroje více jak 83 miliardami. Z toho 34 miliard bylo použito jako exportní subvence a garance. Dalších 49 miliard bylo státy OECD použito na zvýhodněné exportní kredity pro komponenty k těžbě fosilních surovin. Ve stejném období bylo na podporu obnovitelné energie vydáno jen 15 miliard dolarů, které byly použity na podporu exportu technologií obnovitelných zdrojů energie. Více

20.04.2015: Fracking lobby
Podle výzkumu Friends of Earth Europe a Corporate EuropeObservatory zaměstnávají veliké fosilní firmy jako Cuadrilla, ConocoPhillips, Shell, Total, ExxonMobil a GDF Suez sítě poradců a lobbistů, které podporují v některých evropských zemích myšlenku frackingu. Především se to týká Velké Británie, Německa a Polska. V Evropě se zdůvodňuje potřeba místního zdroje plynu kvůli klesající těžbě vlastních fosilních surovin. V minulém roce založila Evropská Komise síť poradců, která má vyhodnotit probíhající projekty frackingu a bezpečnost a přiměřenost nekonvenčních technologií těžby plynu a ropy v Evropě. VB této síti jsou ve více jak 70% zastoupeny osoby, které mají finanční vazby k průmyslu frackingu. Civilní společnost je zastoupena méně jak 10%. Špičková místa jsou reservována pro protagonisty crackingu nebo pro vlády, které jsou tomuto procesu nakloněny. Více

20.04.2015: Regiony ohrožené suchem
Ohrožení suchem Kalifornie, Brazílie a Taiwan v současné době trpí velikým suchem. Podle studie vídeňského IIASA bude do roku 2050 hrozit katastrofální sucho dalším regionům. V minulém týdnu byla na generálním shromáždění evropské geografické společnosti představena zpráva, na základě níž se do roku 2050 předpokládá katastrofální sucho v mnoha regionech. Celkem bylo prozkoumáno 26 různých světových regionů a nejméně v polovině bude do 35 let hrozit katastrofální sucho. Pro středozemní regiony již k roku 2027. Ve studii bylo kombinováno celkem 5 klimatických modelů a dva scénáře. Více
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  613487
  Duben3081
  Dnes130
  Právě online1

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Přednášky a akce
  Česká republika je obnovitelná
  27.04 Teplice, městská knihovna, 18:00 - 19:30
  Energetika
  29.04 VŠCHT Praha, budova B, Technická ul. B 0
  Česká republika je obnovitelná
  06.05 Ostrov nad Ohří, městská knihovna,17:15-
  Kolaps společnosti chiméra nebo budoucnost
  02.06 Klub Prádelna Praha 5
  Česká republika je obnovitelná
  05.06 Městská knihovna Blansko zač. 18:00

  Přehled vššech akcí eurosolaru.cz

    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1627x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 970x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3112 (3112 hl.)
  o 2 % dražší
  1801 (1801 hl.)
  o 4 % dražší
  1935 (1935 hl.)
  o 6 % dražší
  1893 (1893 hl.)
  o 8% dražší
  1982 (1982 hl.)
  v žádném případě
  1644 (1644 hl.)

  Celkem hlasovalo: 12367
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 25. 04. 2015
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.