Hlavní menu
  Novinky
15.05.2016: Globální trendy investic do obnovitelných zdrojů
V minulém roce bylo dosaženo nového investičního rekordu do OZE, mimo investice do velkého hydro. V 2015 bylo investováno 285.9 miliard $, více než minulý rekord 278.5 miliard $ z roku 2011, což je více jak dvojnásobek investic do uhlí a plynu. V Evropě poklesly investice o 21 %, zatímco v USA a Japonsku dosáhly rekordní výše. Stále klesají náklady na vyrobenou jednotku elektřiny z OZE, především u fotovoltaiky poklesla cena ve druhé polovině 2015 na 122$ za MWh, ve srovnání 143$ s rokem 2014. Více.

15.05.2016: Začala výstavba pilotního projektu větrné energie a akumulace do vody
Byl zahájen projekt v Gaildorfu, kde budou do fundamentů čtyř větrných elektráren nad městem integrovány vodní nádrže. Do nich bude ve chvílích nadbytku napumpována voda a v případě potřeby elektrického proudu bude voda přes turbínu do spodní nádrže. Město s 12 tisíci obyvateli tak bude zásobováno pouze obnovitelně generovanou elektřinou. Výkon větrných elektráren bude 4 x 5 MW každá z větrných elektráren vyrobí ročně více jak 11 GWh elektřiny. Výkon čerpací stanice bude 16 MW a množství uskladněné elektřiny 70 MWh při výškovém rozdílu 200 metrů. Množství vody bude 160.000 m3 Nádrže budou částečně podzemní a částečně nadzemní. Projekt byl podpořen částkou 7.150.000 € z rozpočtu inovačního programu ministerstva životního prostředí SRN. Více.

15.05.2016: Lidstvo se může uživit i v roce 2050 bez ztráty plochy lesů
Často se argumentuje tím že pro výživu lidstva je třeba další mýcení lesů. Studie , uveřejněná v časopise Nature Communications prověřuje tento předpoklad z hlediska, že je pro planetární stabilitu je třeba zachovat plochu světových lesů. Bylo prověřeno 500 různých scénářů za hlediska různé intenzity pěstování plodin, využívání plocha k pěstování a způsobů obživy (veganské, vegetariánské i s různým podílem masa). Způsob obživy je nedůležitějším faktorem. Bylo zjištěno, že přes 60% scénářů nevyžaduje žádné další mýcení lesy za účel společné obživy. Při silně na maso orientované obživě je ještě 15% scénářů, jež nevyžadují snížení ploch lesů. K zajištění cíle bude nezbytné zvýšit pěstební plochu na úkor některých travnatých porostů nebo zvýšit dopravní a obchodní toky. Přiměřené a ekologické řešení představuje velikou výzvu. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  673977
  Květen4695
  Dnes5
  Právě online1

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Prezentace

  Obnovitelná energie jako cesta decentralizace

  Úplné zásobování obnovitelnou energií

    Přednášky a akce
  Je naše civilizace udržitelná?
  31.05 ZŠ Tuzarova, Praha 7
  Udržitelná obnovitelná energetika jako jediná cesta
  06.10 DŮM KULTURY MILEVSKO Nádražní 846, Milev

  Přehled vššech akcí eurosolaru.cz

    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 2012x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3607 (3607 hl.)
  o 2 % dražší
  2122 (2122 hl.)
  o 4 % dražší
  2256 (2256 hl.)
  o 6 % dražší
  2158 (2158 hl.)
  o 8% dražší
  2281 (2281 hl.)
  v žádném případě
  1947 (1947 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14371
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 27. 05. 2016
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.