Hlavní menu
  Novinky
21.12.2014: Jak je to s německými emisemi?
Jako protiargument k výstavbě obnovitelných zdrojů se často uvádí, že Německo doplňuje jejich výstavbu uhelnými elektrárnami a tím zvyšuje emise oxidu uhličitého, které by se vlastně měly snižovat. Nicméně čísla z roku 2014 (do 17. prosince), tvrdí pravý opak. Výstavbou obnovitelných zdrojů, úsporami, ale i teplým počasím bylo v tomto roce dosaženo poklesu spotřeby primární energie z fosilních a jaderných zdrojů. Pokles v tomto roce činil u ropy a olejů 1,3%; plynu 14%, u černého uhlí 7,9%; u hnědého uhlí 7,9%; jaderné energie 0,4%. Nárůst primární energie byl zaznamenán u spotřeby obnovitelné energie ve výši 1,4%. Celkem se jednalo o pokles spotřeby ve velikosti 4,8% primární energie. Více.

21.12.2014: Lesy celosvětově ohroženy
Lesy na Zemi jsou více ohroženy klimatickou změnou, než se předpokládalo. S rostoucí teplotou budou zadržovat méně vody, budou vysychat a poroste v nich více trávy. Ta se snadno vysuší a je tak mnohem náchylnější k ohni, než les. Tímto mechanismem se mohou celé lesní komplexy přeměňovat v savany, se stále menším počtem stromů. Ve studii byla využita lokální pozorování, ale i globální celosvětové počítačové simulace. To je výsledek studie Christophera Reyera a kol. z Potsdamského klimatologického institutu, který v několika dnech vyjde v Journal of Ecology. Výsledek koliduje s některými nedávnými úvahami o tom, že zvýšený obsah oxidu uhličitého povede k rychlejšímu růstu stromů, a tudíž většímu záchytu atmosférického uhlíku. Více.

21.12.2014: Snížení znečištění křemíku zvyšuje účinnost fotovoltaiky
Snížení znečištění křemíku zvyšuje účinnost fotovoltaiky Ve spolupráci firem SolarWinS a Fraunhofer IISB se zkoumá vliv znečištění na účinnost polykrystalických křemíkových modulů. Při průmyslové výrobě se na tavení křemíku používají křemíkové nádoby, jejichž vnitřní vrstva je zhotovena z nitridu křemíku. Ta je zdrojem znečištění, které se dostává do celého krystalu. Vědci mimo jiné navrhli místo nitridu křemíku vrstvu velmi čistého křemenného skla, které mnohem méně znečišťuje výsledný krystal. Výzkumný projekt byl podpořen z fondu ministerstva životního prostředí a rektorové bezpečnosti celkovou částkou 5,5 milionů euro. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  597259
  Prosinec2948
  Dnes121
  Právě online2

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1422x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 801x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  2997 (2997 hl.)
  o 2 % dražší
  1727 (1727 hl.)
  o 4 % dražší
  1846 (1846 hl.)
  o 6 % dražší
  1827 (1827 hl.)
  o 8% dražší
  1904 (1904 hl.)
  v žádném případě
  1574 (1574 hl.)

  Celkem hlasovalo: 11875
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 22. 12. 2014
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.