Hlavní menu
  Novinky
26.10.2014: Ambiciózní plány větrné energie
Výroba energie se podílí 40 % na emisích oxidu uhličitého. Technologie jsou k dispozic, co chybí je politická vůle. Větrná energie může pokrývat velikou část spotřeby elektrické energie. Podle studie vydané celosvětovou věternou asociací (GWEC) by bylo možné se ze současných 3% větrné výroby proudu z 318 GW instalovaného výkonu dostat v roce 2030 na 19%. Tato výstavba by vygenerovala 2 miliony nových pracovních míst a emise CO2 by poklesly o více jak 3 miliardy tun. Bylo by reálné ztrojnásobit výkon evropských větrných elektráren na 386 GW do roku 2030, to by vyžadovalo investice o velikosti 22 miliard euro a 316.000 nových pracovních míst. „Kdo se v Radě Evropy nezasadil o cíle vyšší než 30% elektřiny z OZE, ten podporuje atomovou výrobu elektřiny. Švédsko oznámilo 40% a celkovou úsporu 50%“, prohlásil Stefan Moidl, obchodní ředitel IG Windkraft. Více

26.10.2014: Špatné kompromisní rozhodnutí EU
Nedávné rozhodnutí Rady EU neochladí Zemi, ale očekávání razantní evropské klimatické politiky. Původních 40% emisního snížení CO2 na rok 2030 bylo sníženo na 30% a podíl obnovitelné energie byl stanoven na 27%. Tento cíl byl stanoven jako průměrný a není. Německo v tomto roce prozatím dosáhlo již 28%. Pro jednotlivé státy nebyly stanoveny závazné cíle. p Toto rozhodnutí ponechává veliký prostor uhelným a jaderným plánům některých zemí a ohrožuje rozmach obnovitelné energie. Více

26.10.2014: Solární teplo v Kanadě
Poprvé v průmyslu papíru a celulózy byla v kanadském Kingsey Falls dána do provozu solárnětermická jednotka, která produkuje průmyslové teplo. Celkem se jedná o 1490 m2 parabolických koncentrátorů, které za rok vyprodukují 4400 GJ tepla, jež postačí na ohřev 87.500 m3 vody. Touto cestou se uspoří 139.700 m3 zemního plynu a dosáhne úspory 265 tun ekvivalentu CO2 ročně. Více
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  589860
  Říjen3949
  Dnes153
  Právě online2

  Tisková zpráva č. 3/2001

  Stanovisko k vojenské ostraze jaderných elektráren

  V souvislosti s posledními událostmi ve světě začala Armáda České republiky střežit prostor obou českých jaderných elektráren. Toto opatření vyvolaly obavy bezpečnostních složek z možných teroristických útoků na strategické cíle. Jak plyne z historie i jak potvrdily nedávné události, cílem těchto útoků jsou téměř výlučně mocenská centra - nezávisle na tom, z jakých pohnutek - od promyšlených politických a mocenských tahů velkých skupin, až po činy osamocených mozků nemocných nenávistí.
  To je jedno z nevyhnutelných nebezpečí, které centralizace přináší - zničení jakéhokoliv centra s velikou pravděpodobností přinese adekvátně tomu obrovské následky. 11.září ukázalo, jak snadné je hluboce otřást či dokonce destruovat centralizovanou společnost rozmetáním parlamentu, politického, vojenského či ekonomického centra, jaderné elektrárny nebo velké přehrady nad hlavním městem. Tuto hrozbu nelze za současného stavu světa zcela odvrátit, je možné ji jenom poněkud snížit.
  Kardinální místo mezi centralizovanými strukturami zaujímá energetika - celá společnost západního světa je do posledního článku života absolutně závislá na energii. Energetika je současně základním centralizujícím faktorem - vždy tomu tak bylo, ať se jednalo o středověké přístavy nebo o průmyslová, sídelní a mocenská centra situovaná v blízkosti uhelných pánví v dobách pozdějších.
  Ve srovnání s touto skutečností je vidět, jak stabilní a bezpečná by mohla být informační společnost, která by své energetické nároky kryla kombinací různých zdrojů decentralizované solární energetiky. Nebude nikdy tolik teroristů, ani šílenců či sebevrahů, kteří by dokázali rozbít desetitisíce decentralizovaných fotovoltaických elektráren, nebude nikdy v rukou teroristů tolik raket a aut naložených výbušninou, aby dovedly zničit desetitisíce větrných turbín. Nejspíš se takovéto objekty vůbec nestanou strategickými cíly.
  Ochrana atomových elektráren je navíc dalším externím nákladem atomové energetiky, další novou neuváděnou položkou, která neveřejným způsobem zvyšuje skutečnou cenu elektrického proudu vyráběného v atomových elektrárnách. Armádní náklady se tak stávají energetickými náklady a výroba "levného proudu" je dotována z bezpečnostního rozpočtu. Je to charakteristické, protože dnešní energetický systém a další odvětví, založená na fosilně jaderných zdrojích, nejsou z principu bezpečné; tím, že odpadem a exhalacemi devastují životní prostředí regionů i celého planetárního systému; tím, že jejich setrvání je ohraničeno, protože jejich funkčnost je založena na vyčerpatelných zdrojích; tím, že podporují urbanizaci a přispívají centralizaci výroby a spotřeby, i tím, že vylidňují venkovský prostor a ožebračují země třetího světa. Tento energetický systém je také spoluodpovědný za rozevírání sociálních nůžek. To všechno nejsou jenom újmy hospodářské nebo politické, ale po 11. září i újmy bezpečnostní.
  Pro zajištění budoucnosti je nezbytné všechny dostupné prostředky investovat do restrukturalizace energetiky a hospodářství do decentralizované sluneční podoby, a tak zvýšit stabilitu a bezpečnost tohoto světa.

  Praha, 28.10.2001      Za Eurosolar: Milan Smrž a Jan Krucký

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1352x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 756x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  2967 (2967 hl.)
  o 2 % dražší
  1703 (1703 hl.)
  o 4 % dražší
  1814 (1814 hl.)
  o 6 % dražší
  1807 (1807 hl.)
  o 8% dražší
  1882 (1882 hl.)
  v žádném případě
  1553 (1553 hl.)

  Celkem hlasovalo: 11726
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 31. 10. 2014
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.