Hlavní menu
  Novinky
21.09.2014: Japonsko oslavilo 1 rok bez atomové elektřiny
Před rokem, 15.září 2013, byl odstaven poslední pracující jaderný reaktor v Japonsku, reaktor číslo 4 elektrárny Kansai Electric's Ohi v prefektuře Fukui. Připojil se tak k dalším 47 reaktorům, které byly uzavřeny po katastrofě ve Fukušimě. Samotné úspory a racionalizace spotřeby vedly k úspoře 13 jaderných reaktorů v zemi. Nastartovala se nová obnovitelná éra a do roku 2020 se počítá s tím, že by Japonsko mohlo být zásobováno ze 40% obnovitelnou elektřinou. Odstavení všech jaderných elektráren nezpůsobilo žádné blackouty. Více.

21.09.2014: Hranice fotovotaické účinnosti prolomeny
Podle tzv. Shockley-Queisser hranice je možná pouze asi 30% účinnost fotovoltaických vrstev. Vědci pracující v Inovační alianci, sdružující badatele z Ilmenau, Duisburgu, Heilbronnu, Erfurtu a Berlína dosáhli pomocí technologie „III-V-nano-pins“ účinnosti blížící se 45% ve vrstvené cele. Super tenké fotovoltaické vrstvy využívající nanotechnologie mohou zpracovat větší podíl slunečního záření a při využití 2D struktur a nanodrátků budou schopny díky mnohem menším ztrátám v přenosu náboje poskytovat mnohem vyšší účinnost, než je dosud pravidlem. Spolková ministerstva SRN poskytla na projekt 6,8 milionu euro. Více.

21.09.2014: Vyšší klimatická zátěž u FV panelů z Číny
V současné době se více jak 80% fotovoltaické produkce nachází v Číně. Při tamní výrobě je ale životní prostředí zatěžováno více jak dvojnásobně. Spotřeba energie je až o 50% vyšší, což zvyšuje energetickou návratnost. EPBT je u evropských panelů instalovaných v jižní Evropě 1,4 až 1,9 let, zatímco u čínských výrobků leží mezi 1,8 a 2,4 roky. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  584218
  Září2909
  Dnes227
  Právě online3

  Petice na podporu obnovitelné energetiky

  My, níže podepsaní, využíváme zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním a požadujeme přijetí nového zákona o obnovitelných energiích s minimálními výkupními cenami.

  PETIČNÍ PODPISY SHROMAŽĎUJE Eurosolar.cz,
  IČO 70105502 , TRUHLÁŘSKÁ 11, 110 00 PRAHA 1.

  Nezbytnost nového zákona

  Stále více se ukazuje, že mírová budoucnost naší civilizace je nedílně spojena s rozmachem obnovitelné energetiky (energie větru, slunečního záření, biomasy, vodní síly, ad.). Touto cestou lze překlenout současnou environmentální a politickou krizi, plynoucí z postupných klimatických změn i z horečného záboru území s fosilními zdroji. Propočty odborníků přitom dokládají, že dostupný potenciál obnovitelné energetiky (OE) může pokrýt celosvětovou spotřebu energie.

  Systém minimálních cen nebo systém kvót?

  Existují dva systémy zákonné podpory obnovitelných zdrojů energie.
  První z nich podporuje jejich rozvoj prostřednictvím časově ohraničené minimální výkupní ceny za dodanou energii. Funguje v zemích, kde se OE nejlépe daří (Německo, Španělsko). Také někdejší vlajková loď OE Dánsko dosáhla jejího největšího rozmachu do roku 2000 a to právě díky uplatnění tohoto systému.
  Druhý systém stanovuje tzv. kvóty, tj. minimální množství obnovitelné energie pro všechny distributory na trhu. Tento tzv. kvótační systém se pro zavádění OE zjevně nehodí. Je preferován státy, které se v důsledku své závislosti na velkých elektrických podnicích brání zavádění OE. Navzdory propagandě velkých energetických firem jsou kvótační regulace vysoce byrokratické a nepřátelské k volné soutěži, protože stát pomocí kvót silně reguluje množství energie na trhu.

  Žádáme kompetentní orgány aby se zasadili o přijetí zákonů jež by preferovali systém minimálních výkupních cen z obnovitelných zdrojů energie.


  Petici podepsalo 136 signatářů.
  Jméno:
  Příjmení:
  ulice:
  čp:
  PSČ:
  obec:
  e-mail:

  Vyplňte prosím všechny kolonky pečlivě! Odesláním formuláře souhlasíte s uveřejněním vašeho podpisu.

    

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1273x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 707x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  2937 (2937 hl.)
  o 2 % dražší
  1685 (1685 hl.)
  o 4 % dražší
  1790 (1790 hl.)
  o 6 % dražší
  1791 (1791 hl.)
  o 8% dražší
  1863 (1863 hl.)
  v žádném případě
  1536 (1536 hl.)

  Celkem hlasovalo: 11602
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 22. 09. 2014
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.