Hlavní menu
  Novinky
22.03.2015: Otázky nad frackingem v Evropě
V polovině března tohoto roku byla zveřejněna studie EWG pojednávající o možnostech a rizicích těžby břidličného plynu v Evropě.Studie přináší přehled následků možné těžby břidličného plynu, které jsou odvozeny z amerických zkušenosti. Údajný úspěch amerického fracking procesu nelze přenést do Evropy, protože zde existují úplně odlišné podmínky. Zde neexistují dostatečné zásoby břidličného plynu, přesto se snaží slovenský zástupce v Komisi EU Maroš Šefčovič prosazovat frackíng všemožnými způsoby a triky. Americké zkušenosti hovoří o tom, že krátkodobý profit byl vykoupen vysokými kolaterálními škodami. New York, podle autora studie Dr. Wernera Zittela, oznámil v loňském roce zákaz frackingu. Ve střední Evropě nelze očekávat opakování amerického úspěchu spolu s tím, aby bylo možné držet škody na životním prostředí na nízké úrovni. Fracking rovněž zakázala Francie zákonem, v dalších EU zemích platí moratorium. Obsáhlou studii mužete stáhnout zde.

22.03.2015: Instalovaný výkon větrné energie v různých zemích
Na konci roku bylo nejvíce větrné kapacity instalováno v Číně 114,8 GW, pak v USA 65,9 a Německo 39,1 GW. Následují Španělsko, Indie a Velká Británie. Během 18 let od roku 1996 bylo celosvětově vybudováno z 6,1 na 369,6 GW výkonu větrné energetiky. Větrná energie představuje v tuto chvíli nejlevnější zdroj obnovitelné energie. V ČR v tuto chvíli neexistuje již žádná podpora výkupní cenou pro větrnou energii. Více.

22.03.2015: Nový termoelektrický materiál
Výzkumníci pod vedením Zhifenga Rena vyvinuli nový termoelektrický materiál na bázi germanium dotované sloučeniny hořčíku a cínu. Jeho performance je výrazně vyšší, než u dosud známých materiálů. Nízká cena, 190 USD na kg materiálu, činí využití ekonomické. Předpokládá se aplikace na výfucích aut, kde bude možno zpět získat část potřebné elektrické energie z odpadního tepla odcházejícího výfukem, nebo využití koncentrovaného slunečního záření. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  610083
  Březen2952
  Dnes44
  Právě online1

  Petice na podporu obnovitelné energetiky

  My, níže podepsaní, využíváme zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním a požadujeme přijetí nového zákona o obnovitelných energiích s minimálními výkupními cenami.

  PETIČNÍ PODPISY SHROMAŽĎUJE Eurosolar.cz,
  IČO 70105502 , TRUHLÁŘSKÁ 11, 110 00 PRAHA 1.

  Nezbytnost nového zákona

  Stále více se ukazuje, že mírová budoucnost naší civilizace je nedílně spojena s rozmachem obnovitelné energetiky (energie větru, slunečního záření, biomasy, vodní síly, ad.). Touto cestou lze překlenout současnou environmentální a politickou krizi, plynoucí z postupných klimatických změn i z horečného záboru území s fosilními zdroji. Propočty odborníků přitom dokládají, že dostupný potenciál obnovitelné energetiky (OE) může pokrýt celosvětovou spotřebu energie.

  Systém minimálních cen nebo systém kvót?

  Existují dva systémy zákonné podpory obnovitelných zdrojů energie.
  První z nich podporuje jejich rozvoj prostřednictvím časově ohraničené minimální výkupní ceny za dodanou energii. Funguje v zemích, kde se OE nejlépe daří (Německo, Španělsko). Také někdejší vlajková loď OE Dánsko dosáhla jejího největšího rozmachu do roku 2000 a to právě díky uplatnění tohoto systému.
  Druhý systém stanovuje tzv. kvóty, tj. minimální množství obnovitelné energie pro všechny distributory na trhu. Tento tzv. kvótační systém se pro zavádění OE zjevně nehodí. Je preferován státy, které se v důsledku své závislosti na velkých elektrických podnicích brání zavádění OE. Navzdory propagandě velkých energetických firem jsou kvótační regulace vysoce byrokratické a nepřátelské k volné soutěži, protože stát pomocí kvót silně reguluje množství energie na trhu.

  Žádáme kompetentní orgány aby se zasadili o přijetí zákonů jež by preferovali systém minimálních výkupních cen z obnovitelných zdrojů energie.


  Petici podepsalo 136 signatářů.
  Jméno:
  Příjmení:
  ulice:
  čp:
  PSČ:
  obec:
  e-mail:

  Vyplňte prosím všechny kolonky pečlivě! Odesláním formuláře souhlasíte s uveřejněním vašeho podpisu.

    

    Přednášky a akce
  Nadchází kolaps civilizace?
  08.04 VŠE Praha, RB 210, 19:45 - 21:30

  Přehled vššech akcí eurosolaru.cz

    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1563x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 917x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  3071 (3071 hl.)
  o 2 % dražší
  1775 (1775 hl.)
  o 4 % dražší
  1911 (1911 hl.)
  o 6 % dražší
  1867 (1867 hl.)
  o 8% dražší
  1957 (1957 hl.)
  v žádném případě
  1620 (1620 hl.)

  Celkem hlasovalo: 12201
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 28. 03. 2015
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.