Hlavní menu
  Novinky
21.12.2014: Jak je to s německými emisemi?
Jako protiargument k výstavbě obnovitelných zdrojů se často uvádí, že Německo doplňuje jejich výstavbu uhelnými elektrárnami a tím zvyšuje emise oxidu uhličitého, které by se vlastně měly snižovat. Nicméně čísla z roku 2014 (do 17. prosince), tvrdí pravý opak. Výstavbou obnovitelných zdrojů, úsporami, ale i teplým počasím bylo v tomto roce dosaženo poklesu spotřeby primární energie z fosilních a jaderných zdrojů. Pokles v tomto roce činil u ropy a olejů 1,3%; plynu 14%, u černého uhlí 7,9%; u hnědého uhlí 7,9%; jaderné energie 0,4%. Nárůst primární energie byl zaznamenán u spotřeby obnovitelné energie ve výši 1,4%. Celkem se jednalo o pokles spotřeby ve velikosti 4,8% primární energie. Více.

21.12.2014: Lesy celosvětově ohroženy
Lesy na Zemi jsou více ohroženy klimatickou změnou, než se předpokládalo. S rostoucí teplotou budou zadržovat méně vody, budou vysychat a poroste v nich více trávy. Ta se snadno vysuší a je tak mnohem náchylnější k ohni, než les. Tímto mechanismem se mohou celé lesní komplexy přeměňovat v savany, se stále menším počtem stromů. Ve studii byla využita lokální pozorování, ale i globální celosvětové počítačové simulace. To je výsledek studie Christophera Reyera a kol. z Potsdamského klimatologického institutu, který v několika dnech vyjde v Journal of Ecology. Výsledek koliduje s některými nedávnými úvahami o tom, že zvýšený obsah oxidu uhličitého povede k rychlejšímu růstu stromů, a tudíž většímu záchytu atmosférického uhlíku. Více.

21.12.2014: Snížení znečištění křemíku zvyšuje účinnost fotovoltaiky
Snížení znečištění křemíku zvyšuje účinnost fotovoltaiky Ve spolupráci firem SolarWinS a Fraunhofer IISB se zkoumá vliv znečištění na účinnost polykrystalických křemíkových modulů. Při průmyslové výrobě se na tavení křemíku používají křemíkové nádoby, jejichž vnitřní vrstva je zhotovena z nitridu křemíku. Ta je zdrojem znečištění, které se dostává do celého krystalu. Vědci mimo jiné navrhli místo nitridu křemíku vrstvu velmi čistého křemenného skla, které mnohem méně znečišťuje výsledný krystal. Výzkumný projekt byl podpořen z fondu ministerstva životního prostředí a rektorové bezpečnosti celkovou částkou 5,5 milionů euro. Více.
  Podporujeme
Udrzitelnost.cz

Udrzitelnost.cz
  Tiskové zprávy
    Dokumenty
    Listiny sdružení
    Informace
  © Eurosolar.cz, o.s. 2010
  Sluneční energie a obnovitelné zdroje
  Překlady (pokud není uvedeno
  jinak): Milan Smrž

  Tento web podpořil:
  Státní fond životního prostředí

  logo SFŽP
    Počet návštěvníků
  Celkem od prosince 2007
  597286
  Prosinec2975
  Dnes17
  Právě online2

  Petice za odstranění daňového zvýhodnění mezinárodní letecké a lodní dopravy

  My, níže podepsaní, využíváme zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním a požadujeme odstranění daňového zvýhodnění mezinárodní letecké a lodní dopravy v podobě nulové spotřební daně takto využívaných pohonných hmot a maziv ( zákon č. 587/1992 Sb.)

  PETIČNÍ PODPISY SHROMAŽĎUJE Eurosolar.cz,
  IČO 70105502 , TRUHLÁŘSKÁ 11, 110 00 PRAHA 1.


  Nulové zdanění leteckých pohonných hmot, dané mezinárodní dohodou z roku 1986, má negativní dopady a to jak z ekologického, tak i ekonomického hlediska. Je zřejmé, že při tvorbě tohoto deformujícího pravidla se přihlíželo především k potřebám globálního obchodu spíše než k primární spravedlnosti či k proklamovaným všeobecným rovným pravidlům bez hospodářské diskriminace. Jde o zjevnou tržní nespravedlnost, která záměrně potlačuje lokální, regionální a národní ekonomiky. Nezdaněná mezinárodní lodní doprava vede navíc k mimotržní podpoře fosilních energetických zdrojů na úkor udržitelného rozvoje a nárůst nadbytečné letecké dopravy vážně zatěžuje životní prostředí.

  Proto žádáme, aby diskuse o opětovném zdanění mezinárodně užívaných leteckých a lodních pohonných hmot a maziv byla začleněna do mezinárodní debaty o klimatu, kde hraje letecký provoz tradičně vedlejší roli, ač se emise z letadel podílejí na klimatických škodách se stoupající tendencí.

  Žádáme vládu, státní orgány i Parlament České republiky, aby v této záležitosti zjednaly nápravu a připojily se k mezinárodním snahám, požadujícím zrušení této očividné ekonomické i ekologické nespravedlnosti. Současně navrhujeme, aby výnos této mezinárodní daně byl využit na trvalé zajištění ekonomické, sociální a mírové stability nejširší možnou podporou obnovitelných zdrojů energie a obnovitelných surovin.


  Petici podepsalo 86 signatářů.
  Jméno:
  Příjmení:
  ulice:
  čp:
  PSČ:
  obec:
  e-mail:

  Vyplňte prosím všechny kolonky pečlivě! Odesláním formuláře souhlasíte s uveřejněním vašeho podpisu.

    

    Přednášky a akce
  žŽádné akce
    Vyhledávání
  Vyhledávání v časopisu!
  PenzionyChata soukromíChataChata KomorníkUbytování velké skupinyChata Česká KanadaPenzion Jižní ČechyČeská Kanada ubytováníUbytování Jižní ČechySportovní rybolovJižní Čechy chataKunžakTuristika penzion
    Vyhledávání Google
  Vlastní vyhledávání
    Přihlášení

  Uživatelské jméno:

  Heslo:
  Registrace nového čtenáře!

    Extra
    Petice
    Nejčtenější články
  Obnovitelné zprávy za rok 2011
  (14. 05. 2012, 1422x)
  Emisní obchod - propadák
  (11. 10. 2013, 801x)
    Anketa
  Přihlásili byste se k odběru garantovaného zeleného proudu? Jakou cenu byste byli ochotni za něj nejvíce zaplatit, kdyby jeho cena ve srovnání s průměrnou cenou proudu jiných dodavatelů byla (Jde o proud s certifikovanou garancí, že část výnosů se bude vracet do další podpory a výstavby OZE.):

  stejná
  2997 (2997 hl.)
  o 2 % dražší
  1727 (1727 hl.)
  o 4 % dražší
  1846 (1846 hl.)
  o 6 % dražší
  1827 (1827 hl.)
  o 8% dražší
  1904 (1904 hl.)
  v žádném případě
  1576 (1576 hl.)

  Celkem hlasovalo: 11877
    Spřátelené weby
  Ekolist
  Zelené zpravodajství
  TBZ-Info
  Energetické technologie
  Eusolar
  Sluneční kolektory
  Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
  Ekologické bydlení
  Chcete si s námi vyměnit ikonku a odkaz? Spojte se s námi! Pište.
    Naše ikona
  Budeme rádi když si na svůj web umístíte naši ikonu s odkazem na tyto stránky.

  Ikona

  Zdrojový kód si můžete stáhnlout zde

  Reklama třetí strany. Obsah zprostředkovává společnost Google.com

  Homepage ¦ Kontakty ¦ Časopis ¦ RSS ¦ Redakce ¦ Webmaster
  Dnes je 23. 12. 2014
  Články lze kopírovat jen se svolením autora ¦ Vytvořeno pomocí phpRS.