Navigace

Analýza Greenpeace: Deset let po Fukušimě – nejsou evropské jaderné elektrárny dostatečně chráněny před přírodními katastrofami

 Ani deset let po katastrofě ve Fukušimě se provozovatelé jaderných elektráren v Evropě z vážné nehody téměř nic nedozvěděli. Podle současného šetření Greenpeace běží v EU nejméně deset jaderných elektráren bez adekvátní bezpečnostní koncepce na ochranu před přírodními katastrofami.
Byly zkoumány reaktory v Německu, na Slovensku, ve Slovinsku, v České republice, v Belgii, ve Francii, ve Švýcarsku, ve Švédsku a ve Španělsku. Nejběžnějšími nedostatky je neúčinná ochrana před povodněmi a zemětřesením. Vážná nehoda by měla okamžité následky. Obzvláště negativní je reaktor Krško ve Slovinsku. Pozitivně je hodnoceno pouze odstavení reaktoru v Gundremmingenu do konce roku.

"Fukushima ukazuje, že provoz jaderné elektrárny může způsobit nejhorší katastrofy." Přílivová vlna, která vedla k výbuchu jaderné elektrárny v Japonsku, nebyla do plánů zahrnuta, “říká Heinz Smital, jaderný expert z Greenpeace.
Více

Další novinky

10. října 2021 - Nové fotovoltaické tašky
10. října 2021 - Extrémní počasí roste
10. října 2021 - Stěny domů z řas
3. října 2021 - Offshore vodík
3. října 2021 - Rotační akumulátor
© eurosolar.cz 2021