Navigace
Zpět na: Home / Časopis

Nejzajímavější energetické, ekologické a klimtické zprávy za rok 2009 - 1. část

Auto z kokosových vláken


Výzkumníci z Baylor University se zaměřili na využití odpadních slupek z kokosových ořechů. Kokosovými vlákny nahradili polyesterová vlákna používaná v automobilovém průmyslu jako výztuže pro různé části karoserie. Odbyt tohoto odpadu by byl rovněž přínosem pro množství malých pěstitelů na tichomořských ostrovech, jejichž příjem v současné době činí 500 dolarů. Při ceně 30 centů za jednu slupku by se podstatně zvýšila kvalita jejich života. Podle výsledků předčí kokos kvalitu současných vláken nízkou hořlavostí i absencí toxických plynů při hoření, což je pro automobilový průmysl důležitým faktorem. baylor_universityVýroba zemního plynu ze dřeva


Poprvé se poloprovozně v prosinci minulého roku zdařila výroba syntetického zemního plynu (SNG-Bio) v rakouském Güssingu ve spolupráci TU Wien a švýcarského Institutu Paula Scherrera. Nová technologie otevírá další (vedle biochemické výroby bioplynu) cestu k průmyslové výrobě zemního plynu (metanu) z obnovitelných zdrojů.


baylor_universityElektrochromní skla místo žaluzií


Pouhých otočením knoflíku lze řídit tepelnou a světelnou prostupnost nových okenních skel Econtrol. Zabarvení lze regulovat v pěti stupních a tím zabránit v letních měsících přehřívání místností při zachované průhlednosti. Tato skla lze rovněž použít jako stínění pro zimní zahrady a střešní okna. Běžné provedení má hodnotu U = 1,1 W/m²K, ale toto sklo lze rovněž kombinovat s trojsklem s hodnotou U = 0,5-0,7 W/m²K. Elektrochromní sklo se vyrábí až do velikosti 120*200 cm.výrobceFotovoltaika 41,4%


Badatelé Fraunhoferova institutu slunečních energetických systémů (ISE) dosáhli při přeměně slunečního světla na elektrický proud účinnosti 41,1% a tím překonali dosavadní rekord 40,8%, který držela americká National Renewable Energy Laboratory (NREL). 454 krát koncentrované světlo dopadalo na 5 mm2 plochu vícevrstvého polovodičového článku galium-indium-fosfid/galium-indium-arsenid/germanium. Toto uspořádání optimálně vyhovuje spektrálnímu složení slunečního záření. Laboratoř NREL dosáhla nižší účinnosti při vyšší 880 násobné koncentraci záření. Tato technologie sníží výrobní náklady fotovoltaických systémů, tak aby se náklady na výrobu elektřiny z fotovoltaiky nelišily od konvenční výroby.
ISEZaložena organizace IRENA


Ve dnech 26. a 27.1. byla v Bonnu založena mezivládní mezinárodní organizace IRENA. Celkem bylo přítomno 120 vládních delegací a 75 se stalo signatáři. Česká republika mezi signatáři není, přesto, že se k dokumentu připojila většina západoevropských i východoevropských zemí. Nová organizace bude podporovat šíření, výzkum, monitoring a mezinárodní spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Eurosolar usiloval o založení této organizace více jak deset let.
IRENA
Revoluce v Holandsku - roadpricing


Se zavedením "Nouwen-Plans" se v Holandsku počítá s platbou za každý ujetý kilometr, podle emisí, denní doby a konkrétní cesty. Do roku 2016 by měly být všechny dopravní prostředky vybaveny elektronickým systémem. Již v roce 1963 uvádí Colin Buchanan ve své knize "Traffic in Towns" že nové infrastruktury nemohou samy dopravní problémy vyřešit. Již tehdy navrhoval pravidla, která by vedle k řízení dopravy, především "roadpricing". Toto uspořádání by vedlo k udržitelné mobilitě a zastavilo by expanzi měst do krajiny.
více
Indie dalším členem organizace IRENA


Minulý týden schválila indická vláda přístup do mezivládní organizace IRENA, čímž dosáhl počet států 76 a počet zastupovaných osob 2,68 miliardy.
více
Obnovitelná energie zajišťuje v SRN investice a zaměstnanost


Konjunktura obnovitelné energetiky pokračuje i v době hospodářské krize a je zajištěna dobrým zákonným rámcem a angažováním lokálních komunit, říká Astrid Klug, parlamentí sekretářka BMU. OZE dosahují v SRN obratu 25 miliard euro, mají exportní úspěchy a zajišťují 250.000 domácích pracovních míst. Do roku 2030 lze očekávat roční investice ve výši 6 až 8 miliard euro.
vícePostgraduální studium obnovitelné energie ve střední a východní Evropě


V říjnu 2009 začne nový čtyř semestrový program TU Vídeň v spolupráci s větrným parkem v Brucku a západomaďarskou univerzitou v Mosonmagyaróváru a Energy centrem v Bratislavě, zaměřený na téma obnovitelné energie. Studiem bude trvat 4 semestry a bude zaměřeno především na 3 aspekty: technické inovace všech technologií OZE, úspor a energetické účinnosti, udržitelný management, řízení firem a za třetí rozšíření EU a zákonné rámce pro obnovitelnou energii. Cílem studia bude získání znalostí a dovedností při plánování obnovitelných zdrojů, jejich technické a hospodárné provozování a schopnost posouzení technických a hospodářských možností. Výukovým jazykem bude angličtina a studium bude stát 17.500 Euro.
víceJak se v Evropě podporují elektromobily a čistší auta?


V Londýně nemusí elektromobily platit městské mýtné, které činí mezi 7.00 a 18.30 7 Euro, potřebná je roční kontrola, natankovat auto elektřinou lze v městě za malý poplatek.
V Norsku lze s elektromobily jet také v dráhách vyhrazených autobusům. Od 2009 nebudou jízdy elektromobilů zpoplatněny na národních silnicích, navíc bude zdarma parkování na veřejných parkovištích a neplacení mýt.


V Belgii se vrací od 2005 kupcům aut s nižšími emisemi než 105 g CO2 pro km 15% ceny maximálně 3 280 euro.


V Itálii a Francii se platí prémie při nákupu až do výše 3200 euro.


V Rakousku se za elektromobily neplatí zvýšená ani základní emisní daň při nákupu nového auta (Nova). V různých spolkových zemích existuje rovněž podpora od 500 až do 1250 euro (max. pro provoz s ekoproudem)Projekt THTR v Jižní Africe ztroskotal


Projekt atomového reaktoru čtvrté generace – vysokoteplotního thoriového reaktoru (THTR) ztroskotal díky tomu, že vláda další výstavbu nepodpoří. Prozatím investovala jihoafrická vláda do výstavby reaktoru v Koebergu u Kapského města 980 milionů dolarů. Informace z nové výzkumné zprávy o provozu pokusného THTR reaktoru v Jülichu jsou uvedeny
zde.

Reaktory čtvrté generace jsou ve zprávě Nezávislé energetické komise uváděny jako perspektivní pro Českou republiku.LED osvětlení ulice


Lyžařské centrum v Kittilä (Finsko) bude prvním venkovským centrem, které bude mít osvětlení LED. Bude instalováno 64 ‘Starium Dragon 60’ s vysokou účinností. Moderní LED lampy budou mít každá příkon 41 W. To zajistí snížení energetických nákladů a sníží náklady na údržbu. Celý systém bude amortizován v rámci 4,5 let. Se spektrální teplotou 5600 K budou LED lampy vyzařovat příjemné přirozené světlo. Výrobcem je firma OSRAM.
zde viceSkandál s atomovým odpadem ve Francii


Francie, která má jeden z nejvyšších podílů elektřiny vyrobené v atomových elektrárnách se v současné době potýká s velkým skandálem. Ve 25 francouzských departmentech leží na 200 místech uranový odpad a radioaktivní zbytky, kde se v letech 1945 až 1951 zpracovávalo palivo pro jaderné elektrárny. Tým reportérů 3.televizníko kanálu odhalil, kam někdejší atomový koncern COGEMA, dnes Areva sypal radioaktivní odpad: do dolů, škol, na pole a do jezer. Některé deponie byly přiryty slabou vrstvou zeminy a na nich postaveny hřiště, sportovní haly a školy. Firma nikdy neuvažovala o zřízení meziskladu nebo konečného úložiště.
zde viceFrancouzský a řecký zákaz geneticky modifikovaných rostlin nebyl zrušen


Francie a Řecko zakázaly pěstování geneticky manipulované kukuřice MON810. Rozhodnutí o zákazu nyní leží na radě ministrů životního prostředí členských států, kde ale neexistuje jednoznačná většina ani pro jeden návrh. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nezjistil žádné důvody, které by takový zákaz opravňovaly. Komise pak požádala výbor pro potraviny a zdraví zvířat, aby nařídil oběma zemím zákaz odvolat. Ve výboru se ale pro tento návrh nevyjádřila kvalifikovaná většina pro ani proti. Národní zákazy již existují v Rakousku a Maďarsku. Nyní by měla rozhodnout rada ministrů ŽP do dvou měsíců. Budeme zvědavi, jak se zachová český ministr.
zde vice


Úspora 86,000 € v Německu pro energeticky sanovaný dům v průběhu 20 let


Německé domy (u nás tomu bude obdobně) spotřebovávají 87 procent energie na topení a přípravu teplé vody. Pro 150 m byt to představuje ročně 3.600 € a to je o 1.000 € více než před pěti lety. Při stejně narůstajících cenách se tedy bude jednat za 20 let o částku 107.000 €. Kdo nechá svůj dům optimálně energeticky sanovat zaplatí za energie za 20 let pouhých 21.000 €.Šance levných fotovolatických článků


Fyzici z univerzity Friedricha Schillera v Jeně mají úspěchy s novou koncepcí tenkovrstvých fotovoltaických článků na bázi kadmiumteluridu (CdTe). Na základě dosud provedených experimentů předpokládají, že by aplikace tohoto materiálu mohla vést podstatnému poklesu výrobní ceny, především proto, že při tenkovrstvé technologii dojde k lepšímu využití materiálu. Vedoucí laboratoře dr. Metzner chce p dotací zvýšit laboratorní výkon článků z dnešních 16 na 20% a výrobní z 10 na 15%. Výzkum podpořilo německé ministerstvo životního prostředí sumou 1,8 milionu €.
zde viceKoncentrátorový článek nové konstrukce


Kanadské výzkumné pracoviště formy Morgan Solar oznámilo vývoj nového typu koncentrátorového článku. Světlo je fokusováno akrylátovou tenkovrstvou Fresnelovou čočkou a teprve pak je dále koncentrováno čočkou skleněnou, která snese vysoké teplotní zatížení. Akrylátový materiál snese pouze 50 násobnou koncentraci slunečních paprsků, ale tímto způsobem je umožněno 1000 násobná koncentrace. Koncentrovaný svazek záření se pak vede na malou plochu slunečního článku. Fotovoltaický panel této konstrukce je dále opatřen natáčecím systém, zajišťujícím optimální pozici ke slunci. Dlouhodobě se předpokládá účinnost systému 30% a cenová obdoba tenkovrstvých článků. Výroba by měla započít v roce 2010.
zde vice
Výrobní náklady fotovoltaiky překonaly magickou hranici


CEO Mike Ahearn prohlásil, že výrobní náklady fotovoltaiky firmy First Solar dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 0,98 US$ (ca. 0,76 Euro) na Wp. Od roku 2004 kdy firma zahájila výrobu poklesly náklady o dvě třetiny. V roce 2009 se výroba zdvojnásobí a dosáhne výše přes 1 GW. Všechny možnosti snížení ceny zdaleka ještě nejsou vyčerpány. First Solar má rovněž nejlepší bilance emisí CO2, a navíc připravuje rozsáhlý program recyklace, který by měl zajistit 90% navracení surovin zpět do výroby. Ahearn dále uvedl, že hospodářský výsledek by se nedostavil bez politické podpory orientované na budoucnost.
zde vice
Nymburk nechce čistou energii


Dne 2.3. uveřejnil nymburský týdeník článek o rozhodnutí nymburských zastupitelů nepovolovat výstavbu větrných a fotovoltaických elektráren ve svém městě, s výjimkou instalací sluneční energetiky na soukromých domech.Dlouho očekávané pneumatické auto v Ženevě


Francouzská firma MDI vystavuje na ženevském autosalonu auto AirPod. Auto se třemi koly netradiční konstrukce i tvaru ujede na jedno naplnění tlakového zásobníku o objemu 174 litrů přes 212 km. Firma plánuje start výroby ještě tento rok. Zásobník lze natlakovat normální sítí za 8 hodin, případně ve speciální stanici na stlačený vzduch za 2 minuty. Auto nepotřebuje drahé a těžké baterie, čemuž odpovídá i nízká cena €6,000. Firma MDI rovněž plánuje čtyřkolové auto, které bude doplněno spalovacím motorem, umožňujícím větší dojezd.
zde víceNulemisní výroba slunečních kolektorů


Výrobce solárních kolektorů firma Solvis z Braunschweigu zvýšila během posledního roku výrobu o 95% na 72 milionů euro a zvýšila počet zaměstnanců o 110 na 330. Výroba je robotizována a používá laserové svařování. Firma spotřebovává o 75 % méně energie než jiné stavby. Zbytek energie je kryt pomocí slunečního tepla a energie z kogenerační jednotky na řepový olej. Pomocí nejmodernější linky budu v budoucnu v této firmě vyrobeno 500.000 čtverečních metrů slunečních kolektorů.
SolvisNa cestě k energetickému okresu


Okres Cochem-Zell v Porýní-Vestfálsku byl vyhlášen energetickým regionem měsíce, protože vyrábí více proudu než spotřebovává všech jeho 65.000 obyvatel. Cílem je vytvořit nulemisní region. Do roku 2020 má být redukováno 50% emisí oxidu uhličitého. Tyto iniciativy jsou u našich sousedů velmi časté a mají občanskou, regionální, zemskou i celostátní podporu. Ve dnech 16.až 17. června proběhne v Kasselu konference 100% obnovitelně energetické regiony a okresy“.
VíceSluneční kolektory bez mrazuvzdorné kapaliny


Firma Rotex uvádí na trh nový typ beztlakých slunečních kolektorů Solaris, které nepotřebují ani mrazuvzdornou kapalinu, ani tepelný výměník, expanzní nádobu, či bezpečnostní přetlakový ventil. Voda se dostane do slunečních kolektorů pouze v případě tepelného příkonu ze slunce. Pakliže k němu nedochází systém vypne cirkulaci a kolektory se samy vyprázdní do akumulační nádrže. Kolektory se vyznačují jednoduchou a optimalizovanou montáží.
ROTEXVeřejnost v Německu žádá obnovitelné zdroje


97% Němců podporuje výstavbu obnovitelné energetiky a to 81% považuje obnovitelné energie za "velmi důležité" a 16% za "důležité". Tři čtvrtiny velmi vítají rychlou výstavbu obnovitelných zdrojů. 55% dotázaných by akceptovalo větrné elektrárny ve svém okolí, ale vyšší akceptace je tam, kde se větrná energie již využívá. Souhlas dotazovaných, kteří mají zkušenost s větrnou energií ve svém sousedství dosahuje 69%. Výzkum prováděla společnost Forsa v listopadu 2008 na vzorku 3000 obyvatel BRD.
více
Mnichov může snížit emise


Podle studie Wuppertalského institutu pro klima, životní prostředí a energii lze ve velkých městech snížit emise až o 90%, aniž by obyvatelé museli podstatně omezit kvalitu současného života. Emise měst přitom představují 80% všech emisí. Mnichov (1,4 milionu) by mohl v nejvýhodnějším případě do 30 let snížit individuální emise až na 750 kg/rok. Většina z potřebných investic se ale zaplatí na uspořené energii. Sanace starých staveb a výstavba nových pasivních domů by do roku stála na hlavu a rok 200 Euro, což je třetina nákladů na topení plynem. Snížení emisí bude dosaženo izolací budov, výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, úspornými spotřebiči a osvětlením. V dopravě je největší potenciál v podpoře hromadné dopravy na úkor individuální dopravy a přechod na elektromobily. Po Londýně se jedná o další studii obdobného charakteru. více
Shell se bude věnovat biopalivům


Na nedávné tiskové konferenci oznámil Royal Dutch Shell že ukončí investice do větrné a solární energetiky a že se bude usilovat o investiční záměry v rámci svého portfolia. Během posledních 5 let investoval Shell pouze 1.7 miliardy US$ do obnovitelných zdrojů - o něco víc než pouhé jedno procento z celkových investic v daném období. Čistý zisk byl ve stejném období $126.8 miliard. Greenpeace UK tuto strategii kritizuje, především s ohledem na minulá prohlášení o podpoře čisté energie. Shell bude investovat do nové generace biopaliv. Očekává se spolupráce s výrobcem biokatalyzátorů Codexis Inc. a firmou Iogen Energy Corp. na vývoji a produkci bioetanolu po enzymatickém štěpení zbytků celulózy ve slámě a dalších zemědělských odpadech.
víceEicke R. Weber ředitel ISE Freibeurg předpovídá k fotovoltaice


Během 10 až 20 let bude fotovoltaický průmysl stejně veliký jako výroba aut, pak bude stát proud z tohoto zdroje 5 centů a méně a my se budeme ptát, jak je možné, že jsme v prvním desetiletí tohoto tisíciletí věřili na takové věci jako je CCS (uskladňování CO2 z fosilní výroby elektřiny). Fotovoltaické elektrárny budou mít přednost před solárnětermickými, už s ohledem na nutnou vodu k chlazení i s cenovou výhodou. Výhledově bude fotovoltaika stát polovinu. Již v roce 2013 či 2014 bude fotovoltaika ve střední Evropě produkovat proud za shodnou cenu jako proud z převažujících zdrojů. V Bavorsku se počítá s nárůstem fotovoltaického proudu z dnešních 2% na 15% v roce 2020.
více
Schwarzenegger odstartoval "California Green Corps"


Po setkání s federální ministryní práce Hildou Solis oznámil kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger nový program "California Green Corps". Jedná se o program vzdělávání v oblasti technologií životního prostředí pro mladé lidi ve věku 16-24 let. Guvernér a prezident Obama mají shodné priority v tvorbě zelené Kalifornie a zelené Ameriky. Na investování programu se podílí jak státní rozpočet tak i spolupráce soukromého a veřejného sektoru, obě strany poskytnou 10 milionů dolarů. v první fázi projektu se bude jednat o 20 měsíční program pro 1000 účastníků.
více
100 % sluneční dům firmy Ebitsch-Energietechnik GmbH


Na základě své sedmnáctileté zkušenosti vyvinula firma Ebitsch dům, jehož energetická spotřeba je kryta pouze ze sluneční energie. Dům je vybaven 3,8 kW fotovoltaickou fasádou, která komunikuje se sítí a teplo je zajištěno pomocí 40 m2 vysokovýkonných slunečních kolektorů a sezónního zásobníku o objemu 30 m3. Teplo z tohoto zásobníku se vybíjí podle patentovaného procesu po vrstvách a izolovaná nádrž může být umístěna ve sklepě, pod domem nebo v jeho okolí. vícePrvní sluneční tankovací pumpa ve Frankfurtu


Na jednom z nejfrekventovanějších míst ve Frankfurtu byla u příležitosti začátku jarní sezóny otevřena první sluneční tankovací pumpa ve stylu 60. let. Je určena k tankování elektricky poháněných vozidel, především elektroskútrů a velotaxi. Během slunečního dne může poskytnout energii pro 700 km jízdy elektricky poháněného skútru. Přebytečný proud, který neodeberou elektromotoristé se dodá do veřejné sítě. vícePočet jaderných reaktorů klesá


Podle údajů Mezinárodní organizace pro atomovou energii (IAEO) nebyla během celého roku 2008, ani během prvního čtvrtletí 2009 připojena k síti žádná nová jaderná elektrárna. Během prvního čtvrtletí 2009 se rovněž nezapočalo s výstavbou žádné nové JE, zatímco v Japonsku byla v tomto období jedna trvale odstavena. V současné době je na celém světě 436 jaderných elektráren, což je méně než v roce 1999. V současné době je ve výstavbě 44 nových JE, z toho u deseti z nich byl počátek výstavby před více jak dvaceti lety - v některých případech se již jedná o ruiny. Vedle toho je několik oficiálně k síti připojených reaktorů již více jak rok odstaveno kvůli potížím. Současná celosvětová průměrná doba provozu je 25 let. Tato doba se díky opravám a výměně kritických dílů prodlužuje. I kdyby se ale prodloužila na 35 let, muselo by se pro zachování současného počtu JE připojit k síti každým rokem 12 nových reaktorů
víceSvětová energetická cena 2009 - odsolování mořské vody


Letošní Energy Globe Award 2009 získal systém HelioTech, kterým lze odsolovat mořskou vodu bez jakékoliv spotřeby jiné než sluneční energie. Nejedná se o reverzní osmózu, která spotřebovává elektrickou energii a zasoluje odpadní solankou veliké části pobřeží. Je známo, že 1,1 miliardy lidí nemá přístup k pitné vodě, a že ročně zemře na nedostatek pitné vody 1,8 milionu dětí. HelioTech Solar Desalination System umožňuje každému přístup k pitné vodě z mořské vody. Jeden modul může poskytnut až 50 litrů vody bez nutnosti další úpravy, moduly lze skládat až do výkonu 30 kubických metrů za měsíc. Na provoz nejsou třeba žádní specialisté, systém může bez údržby pracovat desetiletí a lze jej dobře transportovat. víceOnline burza fotovoltaiky


Na této adrese můžete nalézt online obchodní místo, kde se spolu setkávají producenti a zájemci o koupi fotovoltaických komponent. Pvxchange sama žádné zboží nenabízí. V roce 2008 tato organizace zprostředkovala solární moduly o výkonu 100 megawattů. To odpovídá obchodnímu objemu cca 300 milionů Euro.Využití odpadního tepla


Ve Velké Británii byl představen projekt, v jehož rámci bude odpadní teplo v datového centra využíváno pro vytápění okolních bytových objektů Tento koncept byl navržen v mezinárodně působící organizaci WSP Group ve spolupráci s firmou Telehouse Europe. Dokončení projektu koncipovaného z hlediska udržitelnosti a ochrany životního prostředí je plánováno na rok 2010. Inovační koncept nejenom snižuje emise CO2 devítiposchoďové budovy o 1.100 tun ročně, ale současně bude využívat 9 megawatt odpadního tepla pro vytápění okolních bytových domů. víceUhlí z odpadní biomasy


Hessenská firma Willi Schlitt vyvíjí technologii výroby uhlí z biomasy, které má energetické vlastnosti hnědého uhlí. Technologie se nazývá Hydrothermal Carbonisation (HTC), probíhá za vysoké teploty a tlaku zahřívá vodná kaše ze slámy nebo dalších rostlinných zbytků. Tímto procesem během několika hodin vznikne to, co přírodě trvalo 50.000 až 50 milionů let. Tímto procesem se z konečného produktu odstraní látky, které původně v procesu spalování biomasy představovaly ekologický problém - například chloridy ve slámě, které při spalování vedly ke vzniku toxických dioxinů. Nadace DBU podpořila projekt 404.000 Euro. víceNová funkce auta


Na letošním Hannoverském veletrhu od 20. do 24. dubna představuje Frauenhoferův institut vizi automobilu komunikujícího se sítí a dalšími energetickými informace. Auto slouží k cestě do práce a na nákup a přitom svítící diody ukazují kolik energie je k dispozici a monitor zobrazuje ceny energií, které závisejí na momentálním větru a osvitu a aktuálním celkovém odběru, stejně jako stav nabití baterií a množství proudu, které auto současně spotřebovává. Může se jednat o čistý elektromobil nebo hybridní automobil, který ve chvílích, kdy je cena proudu nízká, elektřinu pro baterie ze sítě odebírá a ve chvílích kdy je drahá ji opět prodává - to všechno ale s přihlédnutím k předpokládané délce jízdy. Při plánované dlouhé cestě se nebude baterie vybíjet do sítě, ani při vysokých cenách. víceStudie k výročí Černobylu


Studie o potřebě zvýšení bezpečnosti jaderných zařízení, kterou vypracovala na základě objednávky EUROSOLARU Dr. Cornelia Ziehm. Poukazuje především na to, že pouhá konkretizace negativních jevů, předběžná opatření při vzniku škod či předběžná opatrnost nejsou dostačujícími postupy a metodami pro dozor nad jadernými zařízeními. Signifikantní je stoupající počet onemocnění malých dětí rakovinou, především leukemií v blízkosti jaderných elektráren a věcná souvislost mezi provozem reaktorů a nárůstem rizika onemocnění nebyly vědci vyloučeny. Zájmy provozovatelů JE a další provoz jejich reaktorů nesmí mít přednost před zájmy veřejnosti.
celá studie
Veřejné mínění o jádře


Podle studie veřejného mínění, kterou zadalo spolkové ministerstvo životního prostředí BRD, je celých 66% občanů pro dodržení termínu odstavení JE. 12% obyvatel si myslí, že by se plán měl prodloužit a 18% je proti úmyslu je uzavřít. 70% Němců si myslí, že jaderné elektrárny jsou stále rizikových faktorem (stejně veliké jako v době Černobylu či nižší, nicméně stále vysoké), 24% se domnívá, že riziko je za dvacet let mnohem nižší, takže jej lze přijmout a pouhá 4% se domnívají, že dnešní JE jsou zcela bezpečné.
víceMísto šrotovného příplatek na elektromobil


Britský ministr dopravy Geoff Hoon oznámil, že vláda nalezla ekologické řešení z krise. Místo uvažovaného šrotovného bude poskytovat podporu při nákupu elektromobilu ve výši odpovídající 5.700 Euro. Rovněž v Japonsku, Francii a USA podporují finančně nákup elektromobilů. V Japonsku to činí 40% nákladů na elektromobil. Šrotovné, jak se praktikuje v BRD a jak se o něm hovoří v ČR je způsobem financování minulosti.Cena fotovoltaiky bude klesat


Podle nejnovější studie "True Cost of Solar Power" se cena všech fotovoltaických komponent - tenkovrstvých i krystalických panelů a komplexu ostatních komponent se do roku 2012 sníží na $1/W za každou z uvedených položek. Současná průměrná cena panelů je $2/W a cena fotovoltaického kompletu je pod $4/W, což odpovídá ceně generovaného elektrického proudu bez podpory méně než $ 0.20/kWh ve slunných oblastech. Nejlepší výrobky jsou ale hluboce pod touto úrovní. Jedná se především o velké výrobce jako: First Solar, LDK Solar, Q-Cells, REC, SolarWorld, SunPower, Suntech, Yingli a další. Za tři roky lze tedy za dobrých slunečních podmínek očekávat výrobní cenu fotovoltaického proudu pod 0,10 USD/kWh.
vícePlány firmy Suntech


Největší světový výrobce fotovoltaiky, čínská firma Suntech Power Holdings Co., Ltd. navázala úzkou výzkumnou spolupráci s australskou Swinburne University of Technology, založenou na vývoji nového typu fotovoltaických článků. Jejich koncept bude podle vedoucího výzkumu profesora Min Gu spočívat na vývoji nanoplasmonických solárních článků. Tato technologie umožní účinější zachytávání slunečního světla díky využití celého spektra. Články budou mít asi dvakrát vyšší účinnost a budou mít nižší výrobní náklady, než současné. víceOmezit oteplování na 2°C


V prestižním časopise Nature byl uveřejněna studie v jejímž rámci bylo poprvé vypočítáno, kolik emisí je možno ještě vypustit do atmosféry tak, aby byl zachován cíl maximální zvýšení o 2°C. Tento cíl podporuje 100 zemí. Během padesáti let do roku 2050 bude možno vypustit pouze tisíc miliard tun oxidu uhličitého. Během prvních devíti let byla vypuštěna jedna třetina. Pakliže bude toto tempo pokračovat, tak limity pro 2°C bude dosaženo za pouhých 20 let a vliv emisí na klima stále poroste, říká Malte Meinshausen, vedoucí studie a klimatický badatel Potsdamského institutu. Na tříletém projektu se podíleli vědci z BRD, GB a Švýcarska. Z výpočtů plyne, že pakliže by mělo být riziko nárůstu teploty o více jak 2°C omezeno na 25%, pak by bylo nutné redukovat emise skleníkových plynů o více než 50% oproti roku 1990. To je možné pouze razantním odstupem od fosilních paliv. Přitom nelze zapomínat, že toto zvýšení je vyšší než pozemský život za lidské existence poznal. víceNový pohled na znečištěnou fotovoltaiku


Do současnosti se předpokládalo, že ve střední Evropě neexistují žádné větší problémy se zašpiněním fotovoltaických panelů, protože se periodicky čistí sněhem a deštěm. a že tedy není nutné je mechanicky dále čistit. To není pravda. Prof. Dr. G. H. Häberlin a Ch. Renken z vysoké školy pro techniku a architekturu v mnoha studiích zjistili, že v některých případech může znečištění panelů vést až ke ztrátě výkonu až 13,8 % a to dokonce u modulů, které jsou postaveny pod úhlem 65°. Firma Hebron vyvinula způsob mechanického čištění panelů bez použití chemických
prostředků.víceNové koncentrátorové články


Na veletrhu Intersolar 27.-29.5.2009 v Mnichově, představí firma Concentrix Solar svou nejnovější generaci modulů CX-75 s průměrnou účinností 27,2 %. Od září 2008 firma vyrábí na plně automatizované lince ve Freiburgu. Vysokou účinnost se podařilo implementovat do sériové výroby a firma předpokládá, že během 2-3 let bude dosažena účinnost 30%. Firma rovněž představí nový měnič CX-6, jež se hodí především ve spojení s dvouosou regulací fotovoltaických panelů. víceVětrná elektrárna s rozhlednou


Na následujícím videu můžete vidět větrnou elektrárnu s kruhovou rozhlednou, které je součástí větrného parku poblíže Cách. video
České ministerstvo ŽP pro atomovou energii


Na předvolebním setkání studentů FSV UK s kandidáty politických stran prohlásil Jan Dusík, lídr kandidátky strany Zelených do EP, že nová generace atomových elektráren může být přínosná. Setkání s diskuzí, které se věnovala převážně energetice proběhlo v Praze Jinonicích dne 12.5.2009
Toto prohlášení ostře kontrastuje jak s programem evropských Zelených, tak zcela neguje principiální limity jaderné energetiky: nárůst nepřímých emisí skleníkových plynů; energetický "kanibalistický efekt" výstavby nových JE; proliferace jaderných zbraní; nebezpečí válečných a teroristických útoků, nevyřešený problém uskladněného paliva a problém dostupnosti paliva.
Koncern RWE plánuje v BRD plynovod pro CO2


Hermann Scheer, prezident Eurosolaru varoval před investicemi a možnými následky projektu CCS (Carbon Capture and Storage) pro budoucí generace. Podle tohoto záměru by se měl ze spalin elektrárny na uhlí odstraňovat oxid uhličitý a dlouhodobě skladovat v podzemních dutinách. Realizace této ještě nevyzkoušené technologie by měla za následek zvýšenou spotřebu energie a nijak by nepřispěla k ochraně docházejících zdrojů fosilních surovin. Oxid uhličitý by musel zůstat pod povrchem neomezenou dobu. RWE plánuje plynovod dlouhý několik stovek kilometrů od plánované elektrárny u Kolína n. Rýnem a směřoval by k pobřeží Severního moře. Scheer řekl: "Bylo by fatální, kdyby energetické zásobování s rizikovými podzemními zásobníky jedu privilegovalo využití neflexibilních velikých elektráren a uhlí. Přednost musí mít obnovitelné zdroje a podpora budoucím technologiím jako geotermii, které by ale byly ohroženy podzemními zásobníky CO2". Mapu plánovaného plynovodu pro oxid uhličitý si můžete prohlédnout
zde.
Obnovitelné zdroje mohou nahradit jádro


Spolkový svaz pro obnovitelnou energii (BEE) odmítl postup jaderného průmyslu, který chce budoucí zásobování založit na společném využívání obnovitelné a jaderné energie. Prodloužení životnosti JE i další výstavba uhelných elektráren brzdí výstavbu obnovitelných zdrojů energie. "S rozvojem OZE nemůže dojít k žádnému nedostatku energie, ani k nekompatibilitě jednotlivých zdrojů" se vyjádřil prezident BEE Dietmar Schütz k prohlášení Waltera Hohlefeldera, prezidenta německého atomového fóra. BEE požaduje spolehlivé podmínky, především dodržení plánovaného odstupu od jádra a pro rok 2020 předpokládá již 47% elektřiny z OZE. "Čím více proudu bude z OZE tím méně se na celkovém zásobování budou podílet jaderné nebo uhelné elektrárny a tím také bude klesat jejich efektivita", dodal ještě Dietmar Schütz. více
Výměna baterií v elektromobilech


Kalifornská firma "Better Place" představila 13. května v Jokohamě první stanici na automatickou výměnu elektromobilových baterií. Firma předpokládá, že časem dojde ke standardizaci akumulátorů, a že výměna baterií bude rychlejší než současné tankování pohonných hmot. Firma také představila integraci fotovoltaické elektrárny do procesu nabíjení akumulátorů. Toto je rovněž cesta rozpojení současného sepjetí automobilové a ropného průmyslu. Zájem mají především následující země: Izrael, Dánsko, Kanada a Austrálie. Využívání obnovitelných zdrojů energie povede k bezemisní elekromobilitě, což je deklarovaným cílem firmy "Better Place". více na stránce je ke stažení rovněž video.Webové stránky alternativního stavitelství


Referenční stavby ze dřeva, slámy a dalších podobných materiálů jsou na internetových stánkách, které budou sloužit stavebníkům a architektům se zájmem o přírodní materiály. Web zahrnuje široké spektrum staveb od nízkoenergetické renovace tradičních historických selských stavené až po moderní pasivní domy. Veliká pozornost se věnuje popisu jednotlivých částí staveb, zdí, stropů a podlah, které umožňují využití mnoha přírodních materiálů. Web provozuje německá organizace zabývající se obnovitelnými surovinami - Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe (FNR). Každý kdo vystavil nebo takovou stavbu plánuje, může na těchto stránkách svůj projekt prezentovat. Podmínkou je souhlas obyvatel s prohlídkou místa.AlGore


Zde naleznete krátký film o přednášce AlGora o postupujících klimatických změnách, o "čistých uhelných" technologiích, které vůbec čisté nejsou a o jediné možnosti řešení. Dokument v angličtině trvá 7 minut.Nositelé Nobelových cen pro ochranu klimatu


Na svém setkání v Londýně odsouhlasili nositelé Nobelových cen memorandum, v němž požadují, aby "zástupci všech vládních úrovní, vědecké veřejnosti, společně s podnikateli a celou společností využili historickou možnost a transformovali současné uhlíkově intenzivní hospodářství na obnovitelný a spravedlivý systém". Dvacet laureátů diskutovalo s klimatology, politiky a osobnostmi průmyslu o klimatické změně a krizi udržitelnosti. "Každá země by měla jednat v duchu důvěry a přitom se spolehnout na ostatní země, že budou jednat stejně" řekl ředitel Potsdamského institutu pro výzkum klimatu Hans Joachim Schellnhuber. Tiskové prohlášení naleznete zde100% pro Porýní-Falc


V roce 2006 činil podíl obnovitelně vyrobené elektřiny v Porýní-Falci 33%, přičemž další dvě třetiny byly kryty dovozem (plyn, ropa, uhlí). Byl zpracován scénář, který si můžete prohlédnout zde
Pro rok 2030 má být elektřina v této spolkové zemi kryta z 41% větrnou energií, z 18 % solární energií, geotermií a biomasou a zhruba z 5% vodní energií. Porýní Falc je o 53% hustěji osídlena než ČR. Více o 100% kampani zde.Biopaliva lepší než jejich renomé


Nová studie německé společnosti pro biopaliva (BSV) odporuje tvrzení vědecké rady vlády SRN, která doporučuje ukončení podpory biopaliv. Podle studie se 61% celkového objemu ropy spotřebuje v transportním sektoru, ale na rozdíl od výroby tepla a elektřiny zde mnoho jiných alternativ není. V době docházející ropy jsou často uváděné alternativy - ropné písky a břidlice mnohem více klimaticky škodlivé, neboť vedle přímého ničení životního prostředí zátěží emisně klima až o 190% oxidu uhličitého více. Studie dochází k závěru, že z 3,5 milionu hektarů degradovaných ploch na světě by bylo možno pokrýt polovinu současné spotřeby pohonných hmot, aniž by byla narušena biodiverzita nebo potravinová výroba.
Energie pro občany


Občané jihoněmeckého městečka Schönau, kteří převzali již před několika lety do společných rukou městskou elektrickou síť rozšiřují spolu s občany Freiburgu svou iniciativu. Ti založili iniciativu "Energie v občanských rukou", v rámci níž vyzývají občany, aby se připojili k zajištění ekologického energetického hospodářství, jež by mělo budoucnost. Za již 500 Euro je možné stát se spolumajitelem energetického družstva a rovněž hlasovat nezávisle na velikosti svého podílu, tak se vyloučí vliv investičních společností na vlastní cíle družstva, jimiž je především demokratizace a decentralizace energetického hospodářství, odstup od jaderné energie, výstavba obnovitelné energetické krajiny, podpora energetické účinnosti, skutečné ceny a průhledné struktury a zvýšený podíl místních občanů na energetických otázkách. Více.Koncentrátorové články s vysokou účinností v komerční elektrárně


Firma Concentrix Solar potvrdila rekordní účinnost koncentrátorových článků v praxi. Ve španělské 2 MW elektrárně Casaquemada u Sevilly, postavené z modulů první generace FLATCON o výkonu 48 W, byla za jasných dní změřena reálná účinnost 23%, tedy zhruba dvojnásobná než u jiných fotovoltaických zdrojů. Elektrárna navíc využívá tracking system. Mezitím firma oznámila výrobu nových panelů CX-75 o výkonu 75 W a účinnosti 27.2%. concentrix-solar
Česká republika není v organizaci IRENA


Na počátku roku vznikla mezinárodní organizace pro obnovitelnou energii IRENA a dnes jsou členy 136 států, ale Česká republika se prozatím členem této organizace nestala více.
Uhlíkové vrstvy ve fotovoltaických článcích


V budoucnu by mohly podle ředitele Max-Planck-Institut v Mainzu Klause Mullena nahradit ultratenké vrstvy uhlíku pod deset nanometrů drahé vrstvy z indiumoxidu, jež ve fotovoltaických článcích slouží jako transparentní elektroda. Uhlíkaté vrstvy budou levnější, jejich cena dále neporoste a navíc jsou povrchově hladké. více
Nová sluneční elektrárna


20. srpna byla ve výzkumném středisku v Jülichu uvedena do provozu inovovaná solárnětermická elektrárna. Jedná se o 50 metrů vysokou věž, na jejímž horním konci se koncentruje sluneční záření pomocí 2000 zrcadel. Toto zařízení bude dodávat do sítě ročně jednu GWh a je především demonstračním projektem pro výrobu elektřiny ve slunečních oblastech, především v severní Africe. víceElektřina a teplo ze střešní krytiny


Švýcarská firma Panotron představila svůj nový výrobek - keramickou střešní krytinu se zabudovanou sestavou fotovoltaického panelu na spodku se solárním kolektorem na přípravu teplé vody. Výrobek bude uveden na trh během jara 2010. víceObnovitelné energie vyrábějí již dnes dostatek proudu pro elektromobilitu


Podle studií několika institucí (Wuppertal-Institut, Fraunhofer ISI, IfEU Heidelberg) by bylo možné provozovat 10 milionů elektromobilů pouze 14% dnes obnovitelně vyrobené elektřiny v BRD (91 miliard kWh, do roku 2020 má stoupnout na 278 miliard kWh). Pakliže by proud pocházel z uhelných nebo jaderných elektráren, stala by se elektromobilita podvodem na klimatu. Spojení elektromobility a obnovitelných zdrojů je výhodné i z hlediska akumulační kapacity elektromobilů pro vyrovnání výroby a spotřeby. víceMísto asfaltu fotovoltaické články


Americká firma z Idaha získala podporu od amerického ministerstva dopravy pro vývoj pojezdných fotovoltaických silnic. Energie ze silnic by mohla pokrýt současnou spotřebu USA trojnásobně. Firma plánuje vývoj segmentů o velikosti 3x3 metry, které by neměly stát více než 10,000 USD. Proud se bude dodávat do měst a obcí podél silnice a mimo to bude uskladňován v superkondenzátotech, které budou zásobovat vodorovné značení vozovky z LED. Energie ze silnic by mohla kapacitně trojnásobně pokrývat celou spotřebu elektřiny ve Spojených státech.
vícePlovoucí větrná elektrárna


Norský ministr ropného průmyslu Terje Riis-Johansen uvedl dne 8.9. do provozu první plovoucí větrnou elektrárnu deset kilometrů od ostrova Karmoey. Turbína je ukotvena třemi lany k mořskému dnu a díky svému umístění nikterak neruší mořskou faunu. Podle údajů výrobce se bude elektrárna nejprve dva roku testovat, než bude nabídnuta ke komerčnímu využití. Má výkon 2,3 MW a je 100 metrů vysoká a sahá více než 100 metrů pod hladinu. Spodní konec je zatížen vodou a kameny. víceKandidáti odmítají jádro


V minulém týdnu rozeslala střešní německá organizace BUND všem kandidátům do voleb do spolkového sněmu SRN katalog otázek z oblasti životního prostředí. Z více jak dvou třetin odpovědí odmítlo prodloužení lhůt pro ukončení atomové energie více jak 75%, mezi nimi také 11 kandidátů Unie a 10 FDP. Bund organizuje aktivitu k volbám pod heslem "nevolme jadernou energii". více
Atomové elektrárny způsobují onemocnění


Výsledky nejnovější studie ukazují statisticky signifikantní riziko onemocnění leukemií v okolí jaderných elektráren ve srovnání s národními hodnotami. To platí nejenom pro skupinu malých dětí do 5 let (výsledek studie KiKK z prosince 2007), ale i pro všechny další zkoumané skupiny: (5-9, 10-14, 15-19, 20-24 a 0-14 let). Epidemiolog prof. Greiser v metastudii analyzoval data onemocnění rakovinou u celkem 80 jaderných elektráren v BRD, Francii, Velké Británii, Kanadě a USA. Předložená studie je nejobsáhlejším dokumentem o vlivu blízkosti jaderných elektráren na výskyt leukemie u dětí. Mezinárodní organizace IPPNW podle předsedy představenstva Reinholda Thiela proto požaduje zpřísnění radiačních předpisů a ochrany.
více
Čína plánuje největší fotovoltaickou elektrárnu na světě


Zatímco stavba severoafrických slunečních elektráren je ještě v nedohlednu, začne v příštím roce v Číně v pouštích Vnitřního Mongolska výstavba největší fotovoltaické elektrány, která bude mít 2 GW. Již v příštím roce začne dodávat první elektřinu a jmenovitého výkonu dosáhne v roce 2019
víceŠéf Solarworldu pro snížení výkupních cen


Frank Asbeck, šéf bonnského Solarworldu navrhuje snížení výkupních cen slunečního proudu. Tento návrh plyne ze stále silnější čínské konkurence i z obav o další zatížení odběratelů proudu. Snížení výkupních cen by mělo otevřít další prostory pro racionalizaci výroby a reflektovat snižující se ceny solárních modulů. Asbeck současně navrhuje zavedení ekologických a sociálních standardů, které by rovněž vytvořily rovné podmínky pro všechny výrobce.
víceStavební materiály s akumulací tepla


Práce společného týmu Fraunhoferova Institutu ISE a firmy BASF na vývoji mikroenkapsulovaných latentních materiálů pro akumulaci tepla pro různé stavební materiály byla nominována na německou cenu budoucnosti. Mikroskopické kuličky vosku, potažené akrylátovým sklem mohou být zabudovány do kterékoliv stavební hmoty a udržovat konstantní teplotu během dne a noci. V optimálním případě se lze vyhnout v létě chlazení. Teplota izotermní změny může být předem zvolena v oblasti 21-26°C. Materiál se nazývá Micronal.
více
micronal
Miliony stromů a práce pro nejchudší


Ve státě Bihár byla odstartována kampaň, v níž by mělo být vysazeno miliony stromů v rámci kampaně ochrany klimatu. Podařilo se mobilizovat 300.000 obyvatel, kteří dostanou zaplaceno, když se postarají o úspěšné pěstování stromů. Jejich plat bude určen po 3 letech podle procent uchytnuvších se stromků. V případě neúspěchu (méně jak 75% stromků přežije 3 roky) bude pro participaci na projektu vybrána další rodina. Přednost v získání práce mají nejchudší, vdovy a další znevýhodněné skupiny. víceInformace o klimatických změnách


Spolkový úřad pro životní prostředí UBA vydal publikaci o příčinách klimatických změn. Publikace obsahuje data o klimatických změnách, jejich příčinách a následcích ve srozumitelné a dostupné formě. Ke stažení zde
Novináři v ohrožení


Světová organizace Reporters Without Borders vydala dokument o ohrožení novinářů, publicistů a bloggerů píšících o problémech životního prostředí. Brazilský vydavatel časopisu "Jornal Pessoal", Lúcio Flávio Pinto, byl po zveřejnění údajů o odlesňování Amazonie 33 krát obžalován. Na indonéské Sumatře byl zatčen Cyril Payen, korespondent francouzských médií díky rešerším o ilegální těžbě dřeva. více
Zalesnění Sahary


Kdyby se zalesnila Sahara nebo pouště Austrálie mohla by se teplota v těchto regionech snížit až o 8 stupňů. Projekt by měl zmírnit ohřívání země a předpokládá zavlažování mořskou vodou odsolenou rostlinami. To by vedlo k tvorbě mraků nad pouštěmi, které by odrážely větší podíl slunečního záření a současně by stromy mohly absorbovat osm miliard tun oxidu uhličitého a současně zajistit roční srážky ve velikosti 700 až 1.200 milimetrů. Především se počítá s eukalypty a dalšími druhy snášejícími horké podnebí. Návrh byl publikován v americkém časopise "Climatic Change". víceSpolečná energetická politika EU


Jakkoliv jsou obnovitelné zdroje v EU propagovány na papíře, nejsou zdaleka ještě dostatečně zakotveny v hlavách enegropolitiků a manažerů energetických firem. Po letošním varování Mezinárodní energetické agentury (IEA), že již v roce 2013 by mohl barel ropy stát až 200 dolarů, získává pouštní projekt Desertec stále více příznivců. Za plánovaných 400 miliard euro by tak bylo zajištěno 15% celkové evropské spotřeby proudu a nesnížila by se importní závislost. Podle Hanse Kronbergera, prezidenta rakouské fotovoltaické společnosti je tento projekt důkazem stále stejného centristického uvažování. Za stejnou částku by bylo možné v Evropě získat více energie z lokálních a regionálních zdrojů. víceAtlas pro fotovoltaické střechy


Firma Berlin Partner GmbH vytvořila solární mapu integrovanou do městského 3D modelu.Zatím byly realizovány dvě modelová území, v jejichž rámci bylo vyhodnoceno 14.300 střech. Do jara 2010 by měl být zpracován celý Berlín. Atlas bude mapovat možnosti emisních úspor oxidu uhličitého, výnosu fotovoltaicky generované elektřiny, objem investic a možnou plochu instalovaných modulů na daném domě nebo v určité oblasti. více
Solární branže přináší vysoké výnosy


Konvenční energetika často předhazuje, že zavádění fotovoltaického proudu je příliš drahé a že by bylo potřeba podporu snížit. Přínosy z přímých a nepřímých daní za rok 2008 - 3 miliardy euro a byly vyšší než podpora výkupní cena ve výší 2 miliard euro. K tomu je nutno ještě připočítat do roku 2030 snížení dovozních nákladů na uhlí, plyn a uran ve výši 100 miliard a snížené škody na životním prostředí ve výši 35 miliard v daném časovém úseku. Solární branže zaměstnává 50,000 osob. V současné době se podílí na nákladech na podle zákona každý odběratel ve výši 0,5 eurocentu na 1 kWh. Podpora dosáhne maxima v roce 2014, kdy bude činit 0,9 eurocentu/kWh, tj. 2,5% celé platby za elektřinu. Pro srovnání: pouze za „standby“ provoz spotřebičů činí platba 11%. víceSoros dá na čisté energetické technologie 1 miliardu dolarů


Známý multimiliardář a mecenáš George Soros prohlásil v Dánsku, že dá na rozvoj čistých technologií 1 miliardu dolarů a k tomu ještě 10 milionů každý rok na vytvoření "Climate Policy Initiative". Bližší orientace prostředků zatím nebyla zveřejněna. Jedna miliarda je čtvrtinou veškerých prostředků investovaných do čistých technologií. Soros rovněž podporuje zavedení uhlíkové daně. víceVysoká účinnost fotovoltaického článku


Laboratortní vzorek běžného křemíku n- typ Czochralski (Cz) dosáhl za použití analogických průmyslových procesních kroků účinnosti 21,8%. Jedná se o fotovoltaický článek, jehož oba dva kontakty jsou na zadní straně, čímž se snížil vliv částečného zastínění. Technologie se nazývá "buried emitter" a umožňuje téměř 100% pokrytí zadní strany emiterem a vyšší úroveň záchytu fotonů. Uspořádání umožňuje o 15% vyšší proud i vyšší napětí naprázdno. vícePřesun času nespoří žádnou energii


Letní čas nepřináší žádnou úsporu energie. Energetika řadu let nemůže prokázat žádný úsporný efekt. To zjistil berlínský Spolkový svaz pro hospodaření energií a vodou (BDEW).Všeobecné zavedení v roce 1980 bylo zdůvodněno lepším využíváním denního světla za účelem úspor. Podle BDEW se sice díky delšímu světu večer šetří elektrický proud na svícení, ale ráno se více topí. Díky změněnému využívání volného času se může večer množství energie zvýšit. Spotřeba proudu na svícení v domácnostech činí průměrně 8% z elektrické spotřeby a z celkové energetické spotřeby jen 2%. Díky instalaci úsporných světel bude mizivá úspora elektřiny na svícení ještě nižší.
víceJaderný boom?


Nejnovější studie fy PROGNOS neočekává do roku 2030 žádnou renesanci jaderné energie. Naopak odstavování starých JE povedou ke snižování počtu reaktorů, instalovaného výkonu a vyrobené elektřiny. Do roku 2020 se celosvětově počítá se snížením počtu o 22 % a k roku 2030 o cca 29 %, ve srovnání se stavem roku 2009. Navzdory jistému zvýšení výstavby ve srovnání s posledními 10 lety nebude dosaženo stavebního boomu z let 1970-80. Ačkoliv se zvyšuje počet oznámených staveb, studie na základě analogií neočekává, že by bylo vybudováno do roku 2020 více než 23 % z počtu uvedeného v časopise ATW a více než 35 % z počtu, který uvádí Mezinárodní sdružení pro jadernou energii pro rok 2030.
více
Vysoce výkonná fotovoltaika fy Sharp


S technologií vícevrstevné technologie TJT (Triple-Junction-Technology) vyvinula společnost Sharp fotovoltaický článek s účinností až 35,8%. Jedná se o nejvyšší účinnost plošných článků bez koncentrátorového uspořádání. Na rozdíl od dnes běžných solárních článků na bázi křemíku používá nový typ adsorbujících vrstev. Tyto vrstvy jsou vyrobeny především na základě india a galia a využívaly se především pro satelity. Pro dosažení vysoké účinnosti musí mít všechny vrstvy vysokou míru uspořádanosti. Indiumgaliumarsenid (InGaAs) řeší tento problém, protože na něm dochází k vysoké přeměně světla na elektřinu. víceŽvanění klima nezachrání


Autor knihy o potřebě fundamentální proměny našeho životního stylu a spotřebitelského chování Marcel Hänggi: "Wir Klimaschwätzer im Treibhaus". Nová auta, úsporné žárovky a televize nemohou přinést globální změnu. Efekt množství "požírá účinnost". Jediným řešením klimatické ochrany jsou mezinárodní smlouvy, které budou začínat od nabídky. Dosud je nabídka určována poptávkou. Mělo by například být stanoveno kolik fosilních paliv může která země dovézt, což bude mít za následek závazné snížení spotřeby. Taková je již praxe na úrovni EU, ale není dostatečně transparentní. Neexistují jednoduchá řešení, říká autor, jako například řešení, která navrhuje Al Gore, a která v principu udržují status quo a vzbuzují v lidech představu, že nebudou muset nic měnit na svém životě. Musíme změnit svůj životní styl, nelétat, změnit stravovací návyky, nakupování i užívání auta. víceScientific American


V prestižním americkém odborném časopise byl uveřejněn v listopadovém čísle článek Marka Z. Jacobsona a Marka A. Delucchiho o 100% zásobování světa na bázi obnovitelných zdrojů do roku 2030. Článek se zabývá dostupnými potenciály, přístupnými technologiemi a jejich materiálovými úskalími. Autoři tvrdí, že cena obnovitelně generované elektřiny v roce 2020 bude až na plošné fotovoltaické články stejná, či levnější (u větru, vln a hydro až o polovinu) než fosilně jaderný mix. Plošné články budou podle autorů produkovat elektřinu o 25% dražší. Autoři postulují důležitost politické vůle. víceFrancie podporuje elektroauta


Francouzská vláda bude investovat 1,5 miliardy Euro do sítě napájecích stanic pro elektromobily, když již od počátku minulého roku poskytnut bonus 5.000 euro při nákupu elektromobilu. Podle německého institutu pro elektromobilitu je Francie předjezdcem v oblasti elektromobilů. Rovněž zavádí nové standardy, kdy nová sídliště a firemní parkoviště musí být vybavena nabíjecími stanicemi. Firma Renault-Nissan, která roku 2012 chce uvést na trh novou třídu elektromobilů buduje za 625 milionů euro výrobu baterií pro elektromobily, přičemž stát převezme jednu pětinu nákladů. To je součástí státního programu obnovitelných zdrojů a úspor. víceMéně masa, méně skleníkových plynů


Pěstování zvířat a produkce masa jsou příčinou 37% světových emisí metanu, k terý je 23x více skleníkový než oxid uhličitý a 65% lidmi způsobených oxidů dusíku. (265x klimaticky škodlivější než CO2). Der FAO expert Henning Steinfeld se domnívá, že pěstování zvířat je jednou z největších příčin současných problémů životního prostředí. Podílí se na 30% plochy. FAO předpovídá další nárůst spotřeby masa a mléka FAO , více . Studie WWF posuzuje emise metanu a rajského plynu, které souvisí především s chováním skotu WWF . Na jedno kilo masa se spotřebuje až 16 kg obilí a 15,500 litrů vody PETABiopaliva nejsou příčinou hladu


Podle sdružení výrobců biopaliv nejsou tato příčinou narůstajícího hladu ve světě.Sdružení reaguje na kritiku světové konference o výživě v Římě. V některých zemích se ztrácí až 50% sklizně, protože nejsou vhodné skladovací prostory. Méně než 5% plochy polí v Evropě se používá pro pěstování biopaliv, v EU se v posledních dvou letech vyprodukovalo navíc 40 milionů tun obilí, obdobně u mléka. Pakliže by se dotace využily na zpracování přebytků na biopaliva, jednalo by se podle sdružení o udržitelné řešení. více© eurosolar.cz 2018

Zveme vás na
křest knihy Milana Smrže

15.2.2018 v 18:30
v kavárně Člověka v tísni
v zadním traktu domu Langhans na adrese: Vodičkova 707/37, 110 00 Nové Město