Navigace
Zpět na: Home / Časopis

Další odstavená jaderná elektrárna

Spolkové ministerstvo životního prostředí (MBU) vydalo zprávu, že nejstarší ještě provozovaná atomová elektrárna v Obrigheimu bude v dohledné době odstavena. Třetina odstupu z atomového programu již byla realizována a z původně vyráběných 2623 miliard kilwatthodin jich zůstane pouze zhruba 1800. V roce 2003 byly odstaveny elektrárny Mülheim-Kärlich und Stade a jejich výrobní kapacita byla nahrazena obnovitelnou energií z větru, slunce a biomasy. V této technologické oblasti také v Německu vzniklo 130 000 pracovních míst.

V tiskové zprávě ministerstva se dále uvádí, že navzdory miliardovým státním subvencím do atomové energetiky se tato nikdy ekonomicky neprosadila. Atomové elektrárny nesou již v Německu akceptovány, protože představují „katastrofický potenciál“, produkují radioaktivní odpad na věčnost. Podle MBU nemohou ani zachránit klima ani nevytvářejí nová pracovní místa. Mohou ale být zneužity pro vojenské úkoly varuje ministerská zpráva. V současné době zásobují svět pouhými 6 procenty primární energie, a proto je jejich význam opomenutelný. Pouze 31 z 196 států na světě vlastní jaderné elektrárny.

BMU vydalo k příležitosti odstavení brožuru s názvem "Obrigheim - Magazin zum Abschalten“. Informuje o odstoupení z jaderné energetiky na základě přijatého spolkového zákona a o procesu od Černobylu přes Obrigheim až k dalekosáhlému boomu obnovitelných energií.
Brožůrku lze stáhnout na adrese: http://www.bmu.de/35362

© eurosolar.cz 2019